Další mezinárodní úspěch na poli jaderné energetiky si může „odškrtnout“ třebíčské MICo Group a její dceřiná společnost MICo EWC. Po vyhraných tendrech na jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku a Hinkley Point ve Velké Británii bude nově dodávat dvě kontejnerové kotelny formou EPC dodávky do jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku. Na zakázce v hodnotě vyšších desítek milionů korun začalo MICo intenzivně pracovat zkraje ledna. Termín uvedení do provozu obou projektů je naplánován na říjen 2021.

Model parní kontejnerové kotelny od společnosti MICo. (Zdroj: MICo)
Model parní kontejnerové kotelny od společnosti MICo. (Zdroj: MICo)

Jaderná elektrárna Hanhikivi

Jadernou elektrárnu Hanhikivi na severozápadě Finska staví ruský Rosatom prostřednictvím dceřiné společnosti RAOS Project Oy. Investorem celého projektu je konsorcium Fennovoima v němž drží 66% podíl společnost Voimaosakeyhtio a zbývajících 34% pak ruský RAOS Voima Oy. Původní plán výstavby elektrárny naplánovaný na rok 2024 byl v průběhu roku 2018 posunut až na rok 2028. Stavební práce již byly zahájeny a jednou z prvních technologií dodaných do elektrárny budou kontejnerové kotelny z české Vysočiny.

Dodávky MICo pro jaderné elektrárny

„Naše společnost v uplynulých letech vyrobila a dodala desítky komponent pro jaderné a tepelné elektrárny po celé Evropě. V poslední době se nám navíc daří vyhrávat zahraniční tendry stále častěji, a to jak pro kontraktory, tak i přímé zákazníky. Musím zmínit, že se jedná o kompletní dodávku formou EPC zahrnující jak kompletní projektovou dokumentaci, tak dodávku s uvedením do provozu a samotnou montáž ve Finsku. Je to bezesporu díky pozitivním referencím a know-how jaké nemá nikdo další v České republice,“ popisuje hlavní důvody úspěchu majitel společnosti MICo Group, Jiří Denner.

„Pro jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku jsme doposud žádnou zakázku nerealizovali, ale věřím, že jednou zakázkou tam naše působení nekončí. V tomto konkrétním případě se jedná o dvě kontejnerové kotelny, které plní funkci vytápění podpůrných provozů pro výstavbu samotné elektrárny a musí splňovat nejpřísnější výrobní kritéria a limity požadované zákazníkem. S dodávkou těchto projektů máme letité zkušenosti, a pokud nám nějaká další vlna koronavirové pandemie nezastaví výrobu, termín dodání v září letošního roku pro nás nebude problém splnit,“ dodává Denner.

Práce na staveništi v Hanhikivi probíhají i v zimě. (Zdroj: Fennovoima)
Práce na staveništi v Hanhikivi probíhají i v zimě. (Zdroj: Fennovoima)

Hanhikivi bude třetí jadernou elektrárnou na území Finska. Bude vybavena nejnovějším tlakovodním reaktorem 3. generace VVER-1200 s výkonem 1200 MW. Ten by měl Finsku zajistit větší energetickou nezávislost, avšak bez dovozu elektřiny se Finsko neobejde ani po jejím otevření.

Další zajímavé zakázky pro MICo

„Kromě Finska máme aktuálně rozjednané zakázky za vyšší stovky milionů korun v několika evropských zemních. Výsledky nejvýznamnějších tendrů budeme znát v prvním kvartálu roku 2021. Některé z nich jsou opravdu unikátní, a pokud se nám je podaří dotáhnout do vítězného konce, budeme realizovat projekty, které jsme v naší fabrice nikdy nedělali. A troufám si tvrdit, že je nedělala ani žádná jiná firma v České republice. Přesně takové zakázky dnes potřebujeme nejvíce. Právě ony dodávají celému týmu optimismus a umožní nám další rozvoj skupiny, jak v samotných dodávkách, tak v EPC kontraktech,“ říká Jiří Denner na závěr.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..