Během svého plenárního zasedání, které probíhalo 3. až 4. března 2021, sdružení evropských jaderných regulátorů ENSREG schválilo předběžné znění závěrečné zprávy z partnerské prověrky v Běloruské jaderné elektrárně. Dva bloky s reaktory VVER-1200 zde dokončuje ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Dva bloky Běloruské JE, které jsou postupně uváděny do provozu.
Běloruská JE, která postupně vstupuje do provozu. (Zdroj: Rosatom)

Partnerská prověrka kontroluje obsah a plnění Národního akčního plánu, který přijal běloruský úřad pro jaderný dozor Gosatomnadzor v srpnu 2019. Tento plán byl vypracován na základě závěrů ze stress testů, které proběhly v Běloruské elektrárně v letech 2016 až 2018 podle metodiky Evropské unie. Těmito testy elektrárna prošla dobrovolně a jejich cílem bylo zkoumat bezpečnostní rezervy nad rámec platné legislativy.

Předsedkyně organizace ENSREG a předsedkyně slovenského Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková ve svém prohlášení zveřejněném na webu organizace vyzdvihla pokrok běloruské strany, kterého bylo dosaženo při řešení všech doporučení vztahujících se k prioritním otázkám Národního akčního plánu.

Předběžná verze závěrečné zprávy byla připravena na základě partnerské prohlídky, která v Běloruské elektrárně proběhla ve dnech 9. až 10. února 2021. Elektrárnu navštívili odborníci z jaderných dozorů devíti členských zemí organizace ENSREG a kontrolovali realizaci Národního akčního plánu.

Cílem stress testů je sdílení zkušeností v posilování jaderné bezpečnosti mezi členskými zeměmi. Byly během nich zkoumány bezpečnostní rezervy nad rámec platné legislativy zejména pro případ živelních pohrom, jako je zemětřesení a povodeň, a havárií vyvolaných selháním techniky. Zkoumala se i připravenost elektrárny na případné selhání lidského faktoru. V závěru bylo konstatováno, že Běloruská jaderná elektrárna nemá nedostatky v oblasti jaderné bezpečnosti.

Na květen až červen 2021 v závislosti na epidemiologické situaci v Bělorusku je v elektrárně naplánována rozsáhlejší mise, která bude pokračovat v kontrole bezpečnosti a plnění Národního akčního plánu.

O Běloruské JE

Výstavba dvou bloků typu VVER-1200 generace III+ probíhá poblíž obce Ostrovec a na základě mezivládní dohody ji realizuje Rosatom. První blok je nyní ve fázi spouštění a jeho výkon už dosáhl nominální hodnoty. Nyní probíhají další zkoušky a příprava k závěrečné komplexní zkoušce, která předchází uvedení do komerčního provozu.

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..