Výstavba 3. bloku jaderné elektrárny Angra bude pokračovat. Brazilská společnost Eletronuclear uveřejnila 25. února ve státním listu Diário Oficial da União inzerát, ve kterém hledá partnera pro instalaci části elektrických zařízení. Blok je teď po několika odkladech znovu ve výstavbě. Eletronuclear uvádí, že účelem řízení je “pokročit s některými konstrukčními aktivitami”, než uzavře smlouvu s dodavatelem, který by pak celý blok dokončil.

Společnost Eletronuclear plánuje 3. blok elektrárny Angra spustit v roce 2026. (Zdroj: Eletronuclear)
Společnost Eletronuclear plánuje 3. blok elektrárny Angra spustit v roce 2026. (Zdroj: Eletronuclear)

Dohoda by podle Eletronuclear měla být podepsána letos v květnu, zatímco uzavření dohody s finálním dodavatelem je naplánováno na druhou polovinu 2022, zahájení provozu pak má přijít v listopadu 2026.

Předseda Eletronuclear, Leonam dos Santos Guimarães, uvedl, že pokračování prací na Angra 3 se “konečně stává realitou”, a dodává: “Usilovně jsme pracovali, abychom se dostali na tuto metu, a musíme postupovat dále, ještě rozhodněji, k dokončení elektrárny.”

Jaderná elektrárna Angra

Angra 3 je podle něj velmi důležitá pro diverzifikaci a bezpečnost brazilské energetiky, protože její výroba nahradí “mnohem nákladnější” spalování fosilních paliv. Zprovoznění nového reaktoru bude také „krokem kupředu“ směrem k dekarbonizaci výroby elektřiny v zemi, dodává.

Tento projekt vytvoří na 7 000 pracovních míst na vrcholu konstrukčních prací, a k tomu “mnohem větší počet” dalších pracovních míst nepřímo, uvádí dos Santos. Dodává, že většina z nich připadne na region Costa Verde, což podnítí rozvoj místní ekonomiky.

První beton na Angra 3, která má 1405MWe tlakovodní reaktor, byl zalit v roce 2010. Znovu se tak rozběhl projekt, který začal v 80. letech a byl pak nadlouho zmrazen. K dalšímu zmrazení došlo v půli roku 2015. První a druhý blok jsou v plném provozu a pokrývají asi 3 % brazilské spotřeby elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..