22. března 2020 zahájil komerční provoz 2. blok jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200 generace III+. Jde o jeden ze šesti bloků tohoto typu, které jsou buďto v provozu nebo uváděny do provozu.

Jaderná elektrárna Leningradská II s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)
Jaderná elektrárna Leningradská II s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

V Leningradské elektrárně ruská korporace pro atomovou energii Rosatom postavila dva bloky VVER-1200 V491 určené pro evropský trh. První z nich je v provozu od roku 2018. V Novovoroněžské jaderné elektrárně byly postaveny dva bloky VVER-1200 V392, které byly uvedeny do komerčního provozu v letech 2017 a 2019. V Běloruské jaderné elektrárně nyní probíhá spouštění dvou bloků VVER-1200 V491, první byl připojen k síti na sklonku loňského roku a ve druhém začalo v březnu zavážení imitátorů paliva do aktivní zóny.

„Jde o sériovou výstavbu těchto bloků, což umožňuje na základě získaných zkušeností snižovat náklady na výstavbu a zkracovat dobu jejího trvání,“ uvádí viceprezident České nukleární společnosti Miroslav Kawalec.

Reaktory VVER-1200 staví Rosatom i v dalších zemích, včetně Evropské unie. Dva bloky budou postaveny v maďarské Paksi, jeden ve finském Hanhikivi, čtyři vznikají v Turecku, čtyři vzniknou v Egyptě, dva rostou v Bangladéši, čtyři mají být postaveny v Číně a připravuje se výstavbou dvou v Uzbekistánu.

Zapojení českých firem

V sérii šesti dokončených reaktorů VVER-1200 je možné najít poměrně velkou českou stopu, protože český průmysl patří mezi tradiční dodavatele Rosatomu. V elektrárnách Novovoroněžská II, Leningradská II a Běloruská jsou namontovány armatury vyrobené firmami Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, LDM, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA.

Dále jsou zde LOCA-kabely a hermetické kabelové průchodky od Kabelovny Kabex, čerpadla od Sigma Group, servopohony od ZPA Pečky a řada další produkce od dalších firem, včetně zdvihací techniky, obráběcích strojů a laboratorního vybavení. Celková hodnota dodávek českých firem pro tuto sérii bloků VVER-1200 přesahuje 2 miliardy korun.

Velký potenciál představují i ostatní projekty Rosatomu, které jsou nyní ve fázi výstavby nebo přípravy. Některé firmy už mají uzavřeny smlouvy na dodávky zařízení do těchto bloků. Například Arako vyrábí armatury pro jaderné elektrárny Paks II, Hanhikivi, Rooppur (Bangladéš) a El Dabaa (Egypt). Do Bangladéše dodávají svou produkci také firmy MSA, Sigma Group a ZPA Pečky. Jaderná elektrárna Akkuyu (Turecko) bude používat armatury od Araka, čerpací techniku od Sigma Group, tlakové nádoby od MICo a výkovky od ŽĎASu.

„Pro české firmy zajišťuje účast v dodavatelském řetězci Rosatomu zachování potřebné kvalifikace v oblasti jaderné energetiky, získání zkušeností s dodávkami zařízení pro jaderné bloky s reaktory generace III+, rozšíření odborných kompetencí pro další rozvoj a rovněž rozšíření zakázkové náplně těchto firem,“ popisuje Kawalec význam zakázek pro český průmysl.

O VVER-1200 a JE Leningradská II

Reaktory VVER-1200 evolučně navazují na předchozí generaci tlakovodních reaktorů ruské konstrukce, své předchůdce VVER-1000. Z provozního hlediska mají dvojnásobnou projektovou dobu provozu (60 let), o pětinu vyšší výkon a snížený počet obslužného personálu. Z pohledu bezpečnosti jsou nejvýraznější změnou nové systémy, které mají zajistit bezpečnost elektrárny i při neočekávaných mimořádných událostech jako je extrémní zemětřesení, povodeň nebo vichřice. Mezi tyto novinky patří například systém pasivního odvodu tepla, který chladí reaktor bez nutnosti dodávky elektřiny, a lapač taveniny, který společně s dvojitým kontejnmentem zabraňuje úniku radiace do okolí.

Leningradská elektrárna je v současnosti nejvýkonnější jadernou elektrárnou v Rusku, a navíc je jedinou, která provozuje bloku různého typu. Nejstarší dva bloky RBMK-1000 již ukončily výrobu elektřiny, ale 3. a 4. blok budou fungovat ještě několik let. Vedle nich je provozována moderní náhrada, dvojice bloků VVER-1200.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..