Čína posiluje domácí jadernou energetiku: je pro ni klíčovým nástrojem pro snižování emisí oxidu uhličitého. Svědčí o tom plán nové pětiletky 2021-2025, který v pátek představila tamní vláda na každoročním sjezdu.

Čína například dokončuje výstavbu 6. bloku jaderné elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing). (Zdroj: CNNC)
Čína například dokončuje výstavbu 6. bloku jaderné elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing). (Zdroj: CNNC)

Vláda uvedla, že do roku 2025 chce navýšit instalovaný jaderný výkon z 50 GW, kterými disponovala na konci roku 2019, na 70 GW. To by se rovnalo asi 20 novým reaktorům do roku 2025, z nichž 12 je právě ve výstavbě.

Původně Číňané plánovali postavit 58 GW instalovaného výkonu do roku 2020, ale tento cíl nenaplnili kvůli moratoriu na nové projekty, vyhlášeném po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v březnu 2011, a zpožděním s výstavbou nových bloků generace III.

Mezi lety 2020 a 2026 má být po celém světě dokončeno 48 energetických reaktorů a čínská energetika je číslem jedna s 12 rozestavěnými bloky, které navíc nezahrnují jednotky, jež už byly schváleny, ale výstavba ještě nezačala. Jsou to Sü-ta-pao (angl. Xudabao), Š‘-tao-wan (Shidaowan) a Tchien-wan 7 a 8 (Tianwan).

Čína a jaderná energetika

V Číně je komerčně provozováno 50 jaderných bloků, je tak třetí na světě po Spojených státech (94) a Francii (56). V roce 2019 podle údajů MAAE pokrývala jaderná výroba 4,9 % spotřeby země.

Zdroj: Nucnet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..