Kancelář pro strategický potenciál amerického Ministerstva obrany (Department of Defence, DOD) vybrala firmy BWXT Advanced Technologies a X-energy LLC k vývoji finálního návrhu na prototyp mobilního jaderného mikroreaktoru v rámci iniciativy Project Pele.

Mikroreaktor Xe-Mobile od X-energy se má vejít do standardního námořního kontejneru. (Zdroj: X-energy.com)
Mikroreaktor Xe-Mobile od X-energy se má vejít do standardního námořního kontejneru. (Zdroj: X-energy.com)

Tyto dva týmy byly vybrány v předběžné soutěži o nejlepší návrh, která začala v dubnu 2019. Původně byly tři, BWX Technologies, Westinghouse Government Services a X-energy, vloni začaly připravovat návrh prototypu. DOD uvádí, že jedna ze zbývajících dvou společností patrně získá zakázku na stavbu demonstračního reaktoru po revizi návrhu, plánované na začátek příštího roku, a dokončení ekologické analýzy podle Zákonu o ochraně životního prostředí (US National Environmental Protection Act).

Jeff Waksman, programový manažer Project Pele, uvedl: „Jsme si zcela jisti, že začátkem 2022 budeme mít dva technické návrhy, dostatečně zralé na to, abychom mohli rozhodnout, zda má smysl podle nich stavět a testovat.“

DoD spotřebovává okolo 30 TWh elektřiny ročně a více než 10 milionů galonů fosilních paliv denně, navíc očekává nárůst této spotřeby vzhledem k připravované elektrifikaci vozového parku a zavádění technologií náročných na energie. Bezpečný, malý a lehce přepravitelný jaderný reaktor může být to pravé na pokrytí těchto potřeb coby stabilní a bezemisní zdroj, který pomůže v prostředích, kde jiné zdroje nejsou, aniž by spotřebovával další zásoby, uvádí ministerstvo.

Prototyp, reaktor IV. generace, má fungovat na palivu TRISO (TRIstructural-ISOtropic) s elektrickým výkonem 1-5 MWe po dobu přinejmenším 3 let. Jeho hlavní výhodou bude mobilita: na zapojení a spuštění stačí tři dny, na odstavení – sedm. S hotovým prototypem může reaktor Project Pele “otevřít cestu ke komerčnímu uplatnění” takových technologií a může sloužit jako záložní zdroj při různých nehodách či přírodních katastrofách, či jako podpora kritické infrastruktuy, uvádí DoD.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..