Leonardo Mendes Cabral, vedoucí pro privatizaci v Brazilské národní bance pro hospodářský a sociální rozvoj (Banco Nacional de Desenvolvimento Econômico e Social – BNDES), uvedl, že očekává dohodu o financích na dokončení 3. bloku jaderné elektrárny Angra do konce příštího roku. BNDES je jedním z největších poskytovatelů financí na infrastrukturní projekty a v minulosti byla jedním z hlavních investorů do jaderné energetiky.

Třetí blok jaderné elektrárny Angra s německým 1400MWe tlakovodním reaktorem. (Zdroj: Eletronuclear)
Třetí blok jaderné elektrárny Angra s německým 1405MWe tlakovodním reaktorem. (Zdroj: Eletronuclear)

Během svého proslovu 18. března na panelové diskuzi na fóru World Nuclear Association’s Strategic eForum on Sustainable Finance řekl Mendes Cabral, že BNDES v současnosti analyzuje své zkušenosti z předchozích spoluprací s projektem Angra 3 a upravuje plány do budoucna. Navíc hodlá rozšířit vydávání zelených dluhopisů i na jadernou energetiku a zařadit ji do širšího environmentálního, sociálního a správního rámce (ESG struktura, Enironmental, Social, Governmental).

Jaderná elektrárna Angra

Dva jaderné bloky Angra 1 a 2 pokrývají asi 3 % brazilské spotřeby elektřiny. Provozuje je Eletronuclear, dceřiná společnost Eletrobras.

Projekt Angra 3 má dlouhou historii. Stavba původně začala v roce 1985, základem měl být 1405MWe tlakovodní reaktor německé společnosti KWU, ale byla zmrazena ve chvíli, kdy už na místě bylo asi 70 % vybavení. Obnovení výstavby bylo schváleno v roce 2007 a technologická dohoda o dokončení tohoto bloku bylo podepsáno s francouzskou Arevou (dnes Framatome) v prosinci 2008. Projekt byl znovu pozastaven v polovině roku 2015.

Vloni v červenci rada brazilského Investment Partnership Programme (PPI) schválila plán na dokončení tohoto bloku. PPI je vládní organizací, jejímž účelem je posilovat vztahy mezi státním a privátním sektorem: usiluje o vytváření nových pracovních míst a ekonomický rozvoj cestou privatizací a investic do infrastrukturních projektů.

“Učíme se z minulosti a přehodnocujeme, na co se chceme vlastně při financování jaderných projektů zaměřit,” uvedl Mendes Cabral. Podle něj výstavba Angra 3 nebyla přerušena kvůli nedostatku peněz, nýbrž “protože jsme neměli tu správnou strukturu”.

BNDES si najaly brazilská vláda a Eletrobras, aby navrhla, jak financovat dokončení 3. bloku, jehož hodnota je odhadována na 3-4 miliardy USD.

“Věříme, že pokud vytvoříme ten správný rámec, pokud se vláda rozhodne dlouhodobě podpořit investice do nových jaderných elektráren, tak Brazílie dokáže přilákat nejen finančníky, nejen globální a místní banky, k financování tohoto projektu, nýbrž i špičkové technologické a stavební firmy,” uvedl Mendes Cabral.

„Právě jsme v jednáních o tom, že BNDES bude poradce, který přezkoumá celý projekt a pomůže ujasnit, co už je hotovo a co je potřeba v budoucnu ještě udělat. Očekáváme, že do konce letošního roku spolupráci dohodneme a pak začneme jednat s bankami o financování projektu. Očekáváme, že to vše bude dokončeno v polovině, nebo na konci roku 2022.“

BNDES bude hrát i samostatnou roli v projektu, ale ne stejným způsobem, jako původně. “Buďme upřímní, nezvládli jsme být jediným investorem,” uvedl Cabral. “Potřebujeme více spolupracovat se soukromým sektorem a právě na tom teď pracujeme.”

Zelené dluhopisy půjdou i na jadernou energetiku

Celou konferenci moderovala Sama Bilbao y Léon, generální ředitelka World Nuclear Association, která vznesla dotaz, zda brazilské zelené dluhopisy zahrnují jadernou energetiku. BNDES vydala první zelený dluhopis v hodnotě 1 miliardy USD v 2017.

“Byli jsme první finanční institucí v Brazílii, která vydala zelený dluhopis na světovém trhu,” uvedl Mendes Cabral. Dodal však, že ten byl “úzce zaměřen” na rozvoj solární a větrné energetiky v zemi.

O rok později vydala druhý zelený dluhopis, identický tomu prvnímu, za účelem “popohnat proces” financování solárních a větrných projektů. Podle Cabrala se BNDES od té doby rozhodla “přizpůsobit se”.

“Už to není jen zelený rámec, je to ESG rámec“, uvedl. „To „zelené“ tvoří samozřejmě velkou část toho, do čeho budeme investovat, ale už nebudeme cílit jen na solární a větrnou energii, nýbrž na obnovitelné zdroje jako celek. Zahrneme i další sektory, protože v Brazílii stále máme velké rezervy v odsolování mořské vody. Co se týče té „sociální“ složky ESG, žádali jsme teď o zařazení zdravotních a genderových vzdělávacích programů, abychom rámec ESG rozšířili.“

Jádro může být součástí tohoto nového rámce ESG, uvedl.

„Nebudeme financovat fosilní paliva, chov skotu a podobně, pokud to má negativní vliv na životní prostředí. Skvělá zpráva je, že ačkoliv já mluvím jen za BNDES, měli jsme velký panel téměř se všemi rozvojovými bankami po celém světě a všechny sdílejí stejný pohled, takže touto agendou se teď rozvojové banky začnou zabývat globálně.“

BNDES hodlá odhalit svou strukturu ESG koncem letošního roku a jejím cílem je učinit ji modelovou pro všechny finanční instituce v Brazílii, možná v celé Latinské Americe, uvedl Cabral.

“Chceme, aby tento model nastavil standard pro všechny struktury ESG v brazilském hospodářství,” řekl. “Tím se však neomezujeme: myslíme si, že je možné nastavit určitá základní pravidla po celém světě a rozvojové banky na tom teď pracují. Struktura ESG samozřejmě bude vyžadovat úpravy pro každou zemi, ale jsem přesvědčen, že rozvojové banky jsou s jejími myšlenkami zajedno a že toho můžeme dosáhnout.” Možnosti rozvojových bank při dláždění nových cest jsou „někdy podceňovány“, uvedl, ale podle něj by se „určitě měly stát součástí tohoto hnutí a uvést tuto agendu do praxe“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..