Francouzský úřad pro jaderný dozor, Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), stanovil podmínky pro prodloužení provozní doby starších 900MWe reaktorů EDF nad původních 40 let. ASN oznámil, že považuje kombinaci opatření, navržených EDF, s vlastními nařízeními ASN za dostačující k bezpečnému provozu těchto bloků po dalších 10 let.

Bloky 2 až 5 v jaderné elektrárny Bugey jsou 900MWe bloky a byly spuštěny v 1978 až 1980. (Zdroj: EDF)
Bloky 2 až 5 v jaderné elektrárny Bugey jsou 900MWe bloky a byly spuštěny v 1978 až 1980. (Zdroj: EDF)

EDF provozuje tři základní typy tlakovodních reaktorů, známé jako 900MWe, 1300MWe a 1450MWe N4. Těch 900MWe je v provozu 32, všechny jej zahájily mezi léty 1977 a 1988, a patří mezi ně nejstarší bloky francouzské jaderné flotily. Najdeme je v jaderných elektrárnách Blayais, Bugey, Chinon, Cruas-Meysse, Dampierre, Gravelines, Saint-Laurent a Tricastin.

Revize bezpečnosti 900MWe bloků

ASN dělá revizi bezpečnosti každého francouzského reaktoru po 10 letech, tyto kontroly jsou rozděleny do dvou kroků: první, “obecná” fáze, je revizí těch částí, které jsou společné všem 900MWe reaktorům a které jsou velmi standardizované. Následují „specifické“ revize, které se zabývají zvláštnostmi jednotlivých bloků. Tato druhá fáze bude pokračovat do roku 2031.

ASN uvádí, že tato čtvrtá revize 900MWe reaktorů je “obzvláště důležitá, protože původně byly navrženy na provozní dobu 40 let. Pokračovat v běhu nad 40 let vyžaduje aktualizaci projektových studií, nebo výměnu komponent”.

23. února ASN vydal rezoluci, která předepisuje zavedení zvýšených bezpečnostních opatření, navržených samotnou EDF, dohromady s dalšími vlastními opatřeními, která považuje za nezbytná pro naplnění výše zmíněných podmínek.

“Touto rezolucí uzavíráme “obecnou” fázi bezpečnostní revize, která se týká studií a modifikací vybavení společného všem 900MWe reaktorům, jelikož všechny jsou vyprojektovány podle jednoho vzoru,” uvádí ASN.

ASN tuto obecnou fázi provedl s podporou francouzského Institutu pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost a stálé skupiny odborníků, kteří se v letech 2018 a 2020 sešli celkem 12krát. Během zevrubné revize vzal do úvahy i pozorování a otázky, nastolené během veřejných porad, které probíhaly od září 2018 do března 2019. ASN rovněž uveřejnil návrh rezoluce na svém webu a od 3. prosince 2020 do 22. ledna 2021 byla přístupná pro připomínkování veřejností. Ukázaly se být k věci: ASN na jejich základě změnil nebo upřesnil některé požadavky.

“Šlo například o určité studie, vyžadované ASN, pro které jsme zkrátili časové lhůty,” uvádí ASN. „ASN také naopak prodloužila časové lhůty u zavedení některých výrobních a provozních omezení, pokud to bylo přijatelné z hlediska bezpečnosti.“

jaderná energie - 50letý provoz 900MWe reaktorů byl schválen francouzským dozorem - Ve světě (Gravelines EDF) 1
Jaderná elektrárna Gravelines se šesti 900MWe bloky spuštěnými v letech 1980 až 1985. (Zdroj: EDF)

Zavádění nových opatření

Podle úřadů bude důsledkem revize výrazné zvýšení bezpečnosti 900MWe reaktorů, a to díky novým opatřením. Zahrnují například kontrolu, zda je dění v reaktoru v souladu s referenčním systémem, a zvýšení odolnosti proti útokům “vnitřního a vnějšího původu”. Tyto modifikace také omezí radiologické následky u nehod bez tavení aktivní zóny. Další změny se týkají postupů při havarijních nebo jinak ohrožujících situacích, které se týkají skladů použitého paliva.

ASN uvádí, že zavádění nových opatření bude probíhat v každém reaktoru zvlášť a postupně během čtvrté revize, která poběží do roku 2031, přičemž úřady vezmou v potaz zvláštnosti jednotlivých bloků. Opatření, která v blocích hodlá zavést EDF, budou předmětem veřejné diskuze.

“Podle našeho názoru jsou opatření, navržená EDF, společně s těmi, které jsme předepsali, dostatečná k otevření diskuze o prodloužení provozní doby těchto reaktorů o dalších 10 let po dokončení čtvrté revize,” uvádí ASN.

ASN požaduje po EDF každoroční zprávu o tom, jak pokročila s plněním požadavků, zda dodržuje časové lhůty a zda jak EDF, tak jeho dodavatelé mají dost výrobních kapacit zvládnout potřebné modifikace v zadané době. Chce také po EDF, aby tyto informace zveřejňovala.

V dopise EDF z 23. února předseda ASN Bernard Doroszczuk uvádí: “Rád bych zdůraznil, že ve čtvrté revizi 900MWe reaktorů si klademe velmi ambiciózní cíle, a rád bych vyzdvihl vynikající práci, kterou jste odvedli během obecné fáze. Rovněž zmíním velký rozsah změn, které plánujete, jejichž zavedení výrazně zvýší bezpečnost těchto reaktorů.”

Dodává: “Vyzývám vás k důkladné analýze všech poznatků, získaných během čtvrté revize 900MWe reaktorů s ohledem na to, že nás čeká revize 1300MWe reaktorů. Především mám na mysli dodatečná opatření, která ASN považuje za nezbytná, máme-li zvládnout všechny výzvy, které revize ukázala, a splnit časové lhůty na posílení bezpečnosti reaktorů, které jsme stanovili.“

jaderná energie - 50letý provoz 900MWe reaktorů byl schválen francouzským dozorem - Ve světě (Cruas Meysse NPP EDF) 2
Jaderná elektrárna Cruas-Meysse se čtyřmi 900MWe bloky spuštěnými v letech 1983 až 1985. (Zdroj: EDF)

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..