Uniper Sweden, LeadCold a Královský technologický institut (KTH) spolu zahájily projekt, jehož cílem je postavit ve Švédsku do roku 2030 demonstrační malý modulární reaktor LeadCold SEALER (LCS SMR) chlazený olovem ve švédské jaderné elektrárně Oskarshamn. Tito partneři také požádali o podporu pro stavbu nejaderného prototypu, též na Oskarshamn, na vyzkoušení materiálů a technologií.

Vizualizace čtyřbloku s reaktory SEALER o výkonu 55 MWe umístěnými pod zemí. (Zdroj: LeadCold)
Vizualizace čtyřbloku s reaktory SEALER o výkonu 55 MWe umístěnými pod zemí. (Zdroj: LeadCold)

Uniper uvedl, že spolupracovat budou v rámci společného podniku, „otevřeného různým hráčům z průmyslu a akademického prostředí“. Záměrem je vybudovat olovem chlazený reaktor v elektrárně Oskarshamn do roku 2030. Konečným cílem je pak ve 30. letech 21. století udělat z těchto reaktorů ve Švédsku komerční projekt.

Akademické zázemí projektu tvoří KTH. Projekt The Sunrise (Sustainable Nuclear Research In Sweden), jehož partnery jsou KTH a univerzity Luleå a Uppsala, již obdržel grant 50 milionů švédských korun (zhruba 130 milionů korun) od Nadace pro strategický výzkum (Foundation for Strategic Research) na vývoj projektu, materiálových technologií a na bezpečnostní analýzy.

“Skrz tuto iniciativu teď Švédsko podnikne první konkrétní kroky směrem k vývoji technologií, kompetencí a know-how na poli moderní jaderné energetiky,” uvedl Uniper.

Uniper, LeadCold a KTH požádaly Švédskou energetickou agenturu o grant ve výši 125 milionů švédských korun (asi 324 milionů korun). Partneři hodlají zainvestovat tyto fondy do nejaderného prototypu reaktoru LeadCold’s SEALER (Swedish Advanced Lead Reactor) v elektrárně Oskarshamn, aby otestovali funkčnost konceptu a odolnost materiálů v prostředí tekutého olova za vysokých teplot. Prototyp by měl být hotov v roce 2024 a pracovat následujících pět let.

Zakladatel LeadCold Janne Wallenius uvedl, že technologie, kterou společnost vyvinula, “je nyní natolik vyzrálá, že můžeme společně s Uniper začít se stavbou nejaderného prototypu, který výrazně zkrátí cestu k pozdější komercionalizaci.” Dodává: “Je to velký a důležitý krok pro švédské jaderné technologie.”

Malý reaktor SEALER by měl generovat 3-10 MWe po 10-30 let bez výměny paliva. Po ukončení provozu čeká první bloky SEALER recyklace ve švédském středisku.

Budoucnost jádra a technologie SEALER

“Jasně vidíme velkou roli, kterou bude jádro hrát v energetice budoucnosti, proto teď do této budoucnosti investujeme: ve spolupráci s LeadCold vyvíjíme tento projekt malého modulárního reaktoru, chlazeného olovem a s pasivními bezpečnostními prvky, který má patentovaný návrh a materiály,” uvedl Johan Svenningsson, generální ředitel Uniper Sweden. Společnost má ten největší podíl v OKG, který je vlastníkem jaderné elektrárny Oskarshamn. „Když teď začneme v dobrý čas, dá nám to svobodu později – jak pro nás, tak pro celé Švédsko.“

„Vzhledem k tomu, že nám zbývá poměrně málo času do okamžiku, kdy chceme úplně přejít na bezemisní energetiku, je pro nás velmi důležité nezavírat žádné dveře. Týká se to i politiků a úředníků, kteří podporují rozvoj nových jaderných technologií. Taková iniciativa také poslouží jako silný podnět pro akademický výzkum v energetice.”

Pär Olsson, šéf fyzikálního oddělení KTH a vedoucí projektu Sunrise, uvedl, že KTH se velice těší na rozšíření spolupráce mezi Uniper a LeadCold. “Je to v naprostém souladu s dlouhodobou strategií, kterou jsme dohodli se Sunrise a která je druhým ze tří kroků k úspěšnému vývoji nové jaderné technologie na švédské půdě,” uvedl.

LeadCold je dceřinou společností KTH, vyvíjí olovem chlazené reaktory od roku 1996. Společnost byla založena v roce 2013 jako společný podnik. Má přidružený podnik LeadCold Reactors Inc. v Kanadě, zaregistrovaný v Albertě, Nunavutu a v Severozápadních teritoriích.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..