Ukrajinská energetika nutně potřebuje postavit nové jaderné bloky, minulý týden to uvedl Jurij Bojko, náměstek ministra energetiky. Ve svém proslovu na panelové diskuzi Jaderná energie: Budoucnost odvětví 17. února řekl, že jsou nezbytné aspoň tři. Energoatom, ukrajinský provozovatel jaderných elektráren, uveřejnil Bojkovy komentáře na své webové stránce.

Jurij Bojko, náměstek ministra energetiky, Ukrajina, ukrajinská
Jurij Bojko, náměstek ukrajinského ministra energetiky. (Zdroj: Energoatom)

Ukrajinská jaderná energetika

Energoatom provozuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny: Záporožskou, Rovenskou, Južnoukrajinskou a Chmelnickou, které dohromady mají 15 bloků. Některé ovšem čeká v roce 2030 odstavení a následná likvidace, která má stát okolo 358 milionů USD na blok. Projekt na výstavbu 2 nových bloků ve Chmelnické elektrárně je nyní pozastaven, byl součástí takzvaného Energetického mostu. Ten měl více propojit ukrajinskou přenosovou soustavu s Evropskou unií a umožnit, aby byla ukrajinská elektřina vyvážena do Evropské unie v roce 2019, bloky měly být hotovy do roku 2025. Energetický most měl propojit 2. blok Chmelnické elektrárny s Burštýnským energetickým ostrovem a přes něj se stanicí Rzeszów v Polsku a Albertirsa v Maďarsku.

Bojko uvedl: “Velmi doufáme, že začneme s programem na výstavbu nových jaderných kapacit, které nahradí energetické bloky, určené k likvidaci. Je zcela nezbytné dokončit 3. a 4. blok Chmelnické elektrárny, zároveň chceme realizovat velmi zajímavý technický projekt na výstavbu 5. bloku Rovenské jaderné elektrárny.“

Petro Kotin, stávající předseda Energoatomu, před měsícem rovněž uvedl, že dostavba 3. a 4. bloku Chmelnické elektrárny je “budoucností Ukrajiny” a že tento projekt řadí Ukrajinu do evropského klubu “jaderných obrozenců”, jelikož Francie, Polsko, Slovensko a Rumunsko teď zvažují budování nových jaderných kapacit. Uvedl, že projektová fáze je téměř hotova a Ministerstvu energetiky zbývá jen podepsat partnerské dohody s konsorciem Energetického mostu, jehož součástí jsou Westinghouse, EDF Trading a Polenergia. Návrh vznikl za předchozího ministra energetiky, Ihora Nasalyka, který rezignoval v roce 2019.

Dlužníci Energoatomu

Bojko rovněž okomentoval velké dluhy vůči Energoatomu, které výrazně vzrostly po reformách trhu s elektřinou v červenci 2019. Mimo jiné omezují objem elektřiny, které Energoatom může prodávat přes bilaterální dohody. Bojko řekl, že Energoatom se stal “rukojmím” nových pravidel.

“Musíme si přiznat, že tento nový tržní model můžeme jen stěží označit za úspěšný,” řekl. “Energoatom, největší výrobce elektřiny v zemi, se z velké části stal rukojmím nové situace a velikosti této společnosti odpovídá i velikost problémů, kterým dnes čelí.”

Peníze, které Energoatomu dluží jiní hráči na trhu, jsou podle Bojka „obrovské i pro tak velkou firmu“. Navíc na společnost dopadá “speciální závazek” udržovat nízké tarify pro domácí spotřebitele – její finanční situaci dále zhoršuje.

“Pokud nezměníme model těchto “speciálních závazků”, které po Energoatomu požadujeme, bude pro něj extrémně náročné dosáhnout finanční rovnováhy a plánovat cokoliv do budoucna,” uvedl.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..