První sada chromem obohaceného jaderného paliva GAIA od Framatome (Enhanced Accident Tolerant Fuel, EATF) dokončila svou první 18měsíční palivovou kampaň v jaderné elektrárně ve Spojených státech. Je to poprvé, co bylo v reaktoru vyzkoušeno tolerantní palivo EATF s obohacenými peletkami i pokrytím a prošlo plnou provozní kampaní.

Tolerantní palivo GAIA EATF od Framatome při kontrole
Kontrola palivové kazety GAIA EATF. (Zdroj: Framatome)

Čtyři zkušební palivové kazety byly vytaženy během odstávky určené pro výměnu palivova v srpnu a “ukázaly očekávané výsledky a vynikající výkon”, uvedl Framatome. Pro tyto kazety jsou naplánovány další dvě 18měsíční provozní kampaně, po kterých projdou detailními revizemi a měřeními.

“Tento významný milník jasně ukázal, že naše tolerantní palivo EATF vyhovuje těm nejvyšším průmyslovým standardům,” okomentoval tento výsledek Lionel Gaiffe, starší výkonný viceprezident palivové divize Framatomu.

Tolerantní palivo od Framatome

GAIA EATF byla vyvinuta Framatomem jako součást programu PROtect, který získal finanční podporu od amerického ministerstva energetiky v rámci tzv. Accident Tolerant Fuel programme (Palivo odolné vůči nehodám). Nové palivové kazety sestávají z uranových peletek, obohacených chromem, a z pokrytí vyvinutého Framamatomem, které obsahuje chrom přidaný do zirkoniové slitiny M5. Chromování plášťového materiálu zvyšuje odolnost vůči oxidaci za vysokých teplot a snižuje produkci vodíku při ztrátě chlazení. Tento inovativní materiál rovněž nabízí zvýšenou odolnost vůči poškození třením, což snižuje pravděpodobnost selhání během běžného provozu.

Peletky, obohacené chromem, mají vyšší hustotu, nižší únik vodíku, větší odolnost při změně fyzikálních podmínek a vykazují vyšší výkon.

Palivové kazety vyrobil Framatome ve svých závodech v Richlandu ve státě Washington a byly zavezeny k vyzkoušení do 2. bloku jaderné elektrárny Vogtle v Georgii během odstávky na jaře 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..