Westinghouse Electric Company a vedení bulharské jaderné elektrárny Kozloduj podepsaly dohodu, která zahájí schvalovací proces pro použití amerického paliva v bulharských reaktorech VVER-1000. Obě strany dohodu popisují jako významný krok v diverzifikaci dodavatelů pro bulharský energetický sektor. Pokrývá provedení bezpečnostních zkoušek a analýz a implementaci nového paliva v 5. bloku JE Kozloduj.

Podpis smlouvy o dodávkách paliva pro VVER-1000 mezi Westinghouse a JE Kozloduj.
Smlouva byla podepsána generálním ředitelem JE Kozloduj Naskem Michovem a výkonným ředitelem společnosti Westinghouse Sweden Azizem Dagem za přítomnosti bulharského premiéra Bojka Borisova. (Zdroj: KZNPP.org)

Tarik Choho, prezident divize pro provoz jaderných elektráren v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, uvedl, že vedení Kozloduje “opět a znovu” projevilo velkou důvěru k nabídce Westinghouse a kvalitám jeho zboží: „Naši bulharští partneři usilují o energetickou bezpečnost a diverzifikaci. Disponujeme celosvětovými kapacitami, můžeme nabídnout inovativní technologie a ten nejlepší servis po celou dobu provozního cyklu.“

Podpisového ceremoniálu se zúčastnil bulharský premiér Bojko Borisov, který ve svém projevu řekl, že diverzifikace zdrojů je v současnosti pro Bulharsko klíčovou metou na cestě k posílení národní bezpečnosti. Uvedl také, že výstavba dvou dalších reaktorů, bloků 7 a 8 v Kozloduji, je „pro Bulharsko extrémně důležitá, protože naše země se spoléhá na jadernou energii, která je součástí Zelené dohody pro Evropu“.

Vedení Kozloduje uvedlo, že detailní a zevrubný bezpečnostní posudek na nové palivo je požadavkem bulharských úřadů pro jaderný dozor. Je také prvním krokem k naplnění diverzifikačního programu, který schválilo sdružení dodavatelů Euratomu.

Palivo pro VVER-1000 od Westinghouse

Palivo Westinghouse pro VVER-1000 používá šest reaktorů na Ukrajině a jeho schvalování běží rovněž v České republice, kde by mohlo fungovat v jaderné elektrárně Temelín. Westinghouse uvádí, že nejnovější generace jeho paliva nabízí vynikající technické a ekonomické parametry a vyhovuje vyšším standardům bezpečnosti a kvality.

Dva bloky VVER-1000 JE Kozloduj vyrábějí v Bulharsku přibližně třetinu elektřiny. Pátý blok zahájil svůj komerční provoz v roce 1988, šestý v r. 1993. Bulharská vláda před měsícem schválila plány, připravené Ministerstvem energetiky, na výstavbu 7. bloku s použitím ruského vybavení, původně určeného pro nedostavěnou jadernou elektrárnu Belene, jejíž projekt byl zmrazen v roce 2012. Ministerstvo energetiky o výstavbě nového bloku nyní jedná s Westinghouse.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..