Ruský jaderný dozor Rostechnadzor vydal 10. února 2021 stavební povolení pro reaktor BREST-OD-300. Tento olovem chlazený reaktor má v praxi ukázat technologie pro recyklaci jaderného paliva. Reaktor bude stavět ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Projekt jaderného bloku s reaktorem BREST-OD-300
Projekt jaderného bloku s reaktorem BREST-OD-300. (Zdroj: Rosatom)

„Vydání stavebního povolení znamená, že Rostechnadzor dostal odpovědi na všechny otázky, které ho ohledně reaktoru BREST zajímaly. Pro nás to znamená, že máme množnost uskutečnit všechny plány, které před námi v roce 2021 stojí,“ uvádí ředitel projektového oddělení Proryv Vjačeslav Peršukov.

Na území podniku SCHK (Sibirskij chimičeskij kombinat, součást Rosatomu) vznikne zkušební energetický komplex, který bude tvořit rychlý reaktor BREST-OD-300 chlazený olovem a podnik pro uzavření jeho palivového cyklu. Ten bude přepracovávat použité jaderné palivo a vyrábět směsné nitridické palivo (obsahující nitridy uranu a plutonia), které bude reaktor dále používat.

Tento komplex vůbec poprvé v historii ukáže v praxi udržitelný provoz jaderného objektu s uzavřeným palivovým cyklem. Díky tomu bude možné potřebné technologie odladit a pak je využít ve větším měřítku.

Specifika reaktoru BREST-OD-300

Jedinečnost reaktoru BREST-OD-300 spočívá v tom, že ke svému chlazení nepoužívá vodu jako drtivá většina jaderných elektráren na světě, ale olovo. Díky tomu štěpí palivo pomocí tzv. rychlých neutronů, takže dokáže zužitkovat i uran 238 a plutonium, které během provozu v jaderném palivu vzniká. Použité palivo tak už nemusí být vnímáno jako odpad, ale jako cenná energetická surovina, která vyžaduje speciální metody zpracování a opětovného využití.

Další výhodou reaktoru je to, že používá uran a plutonium v podobě nitridů (sloučeniny s dusíkem) a ne oxidů jako klasické jaderné elektrárny. Přináší to výhody z hlediska bezpečnosti a tepelné vodivosti. Reaktor o výkonu 300 MWe vyvíjí výzkumný institut NIKIET N. A. Dolležala (součást Rosatomu; Nikolaj Dolležal byl etnický Čech, který se stal jedním ze zakladatelů ruského jaderného průmyslu).

Konečným cílem tohoto projektu je reaktor BREST-1200, který má být konkurenceschopný ostatním zdrojům energie.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..