Odborníci ze sdružení evropských jaderných regulátorů ENSREG provedli všechny plánované kontroly v rámci partnerské mise v Běloruské jaderné elektrárně. Dva bloky s reaktory VVER-1200 zde dokončuje ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Mise ENSREG v Běloruské JE.
Mise ENSREG v Běloruské jaderné elektrárně. (Zdroj: Gosatomnadzor)

Mise ENSREG v Bělorusku

Partnerská prohlídka v Běloruské jaderné elektrárně probíhala ve dnech 9. až 10. února 2021 podle Národního akčního plánu vypracovaného na základě stress testů. Ty elektrárna dobrovolně podstoupila v letech 2016 až 2018 podle metodiky Evropské unie.

„Všechny dokumenty, o které jsme žádali, nám byly poskytnuty a dostali jsme odpovědi na všechny otázky, které nás zajímaly,“ uvedl vedoucí skupiny a generální ředitel finského jaderného dozoru STUK Petteri Tiippana.

Po skončení prohlídky bloků VVER-1200 začala kontrolní skupina ENSREG pracovat na návrhu předběžné zprávy. „Tento dokument předáme evropskému dozoru, který je partnerem tohoto návrhu, a na závěr jej předáme běloruské straně. Předpokládám, že pokud všechno půjde tak jako obvykle, budeme mít návrh předběžné zprávy hotový v březnu,“ doplnil Tiippana.

Cílem stress testů je sdílení zkušeností v posilování jaderné bezpečnosti mezi členskými zeměmi. Byly během nich zkoumány bezpečnostní rezervy nad rámec platné legislativy zejména pro případ živelních pohrom, jako je zemětřesení a povodeň, a havárií vyvolaných selháním techniky. Zkoumala se i připravenost elektrárny na případné selhání lidského faktoru. V závěru bylo konstatováno, že Běloruská jaderná elektrárna nemá nedostatky v oblasti jaderné bezpečnosti.

Na základě stress testů vypracoval běloruský jaderný dozor Gosatomnadzor národní akční plán, ve kterém jsou zakotvena doporučení zahraničních odborníků. Celkem obsahuje 23 bodů, které mají být realizovány v letech 2019 až 2025. Část z nich už byla splněna a týkala se dodatečných bezpečnostních systémů, například mobilních dieselgenerátorů nebo snadnějšího doplňování vody do chladicích nádrží pomocí hasičské techniky. Zbývající opatření jsou spíše analytického a výzkumného charakteru.

Běloruská JE

Poblíž obce Ostrovec probíhá výstavba dvou bloků VVER-1200 generace III+, kterou realizuje na základě mezivládní dohody Rosatom. První blok je ve fázi energetického spouštění a jeho výkon byl za průběžných kontrol zvýšen až na nominální hodnotu. Nyní pokračují jeho další zkoušky. Běloruské ministerstvo energetiky naposledy informovalo 5. února, že blok běží v běžném režimu a že fungují všechna cirkulační čerpadla.

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..