Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) se zúčastní dvou virtuálních seminářů a připojí se k zástupcům významných českých institucí včetně univerzit a výzkumných ústavů. Účastníci budou mít prostor ke sdílení zkušeností v jaderném průmyslu a k diskusi o vhodném řešení pro rozšíření elektrárny Dukovany. KHNP má o výstavbu nového dukovanského bloku velký zájem a zakázkou by společnost navázala na dlouholetou tradici česko-korejské spolupráce.  

Barakah s APR-1400 od KHNP
Jaderná elektrárna Barakah s korejskými reaktory APR-1400. (Zdroj: IAEA.org)

Seminářů se zúčastní zástupci korejských institucí KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School), KONICOF (Korea Nuclear International Cooperation Foundation), KAERI (Korea Atomic Energy Research Institute) and UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology) a českých institucí jako jsou ČVUT, VUT v Brně, ZČU, ÚJV Řež, Centrum výzkumu Řež, CENEN, JMM CS a ČEZ. Oba semináře vycházejí z významných memorand mezi KINGS a několika českými institucemi.

První virtuální seminář zaměřený na rozvoj lidských zdrojů v jaderném průmyslu se uskuteční dnes 1. února. KHNP se při této příležitosti ohlédne za svými zkušenostmi se stavbou elektrárny Barakah v SAE. Během semináře se také bude probírat, jaké možnosti se otevřou pro lidské zdroje s novým blokem v Dukovanech.

Univerzity v Jižní Koreji využívají mnohaleté zkušenosti korejských firem s výstavbou a provozem jaderných elektráren a tyto poznatky aplikují při tvorbě vlastních studijních plánů a programů. Využívání zkušeností z praxe může být velkou výhodou i pro české univerzity, obzvláště v době, kdy se Česko připravuje na výstavbu nového jaderného zdroje.    

„Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze vznikla v roce 1955 jako důležitá součást československého jaderného programu, a proto dobře víme, jak velké přínosy využití jádra pro lidstvo má. Velmi nás proto těší, že se Česká republika přiklonila k pokračování využívání jádra pro výrobu elektřiny a bude stavět nový blok jaderné elektrárny. Elektřinu potřebujeme a v naší situaci jen těžko najdeme jiný dostatečně výkonný, spolehlivý, ekologický a současně prakticky bezemisní zdroj, než jaký představují jaderné elektrárny. Bedlivě proto sledujeme vývoj kolem výstavby a těší nás zájem všech předních světových firem, včetně těch korejských, o tento náročný projekt, který se neobejde bez zapojení našich bývalých, stávajících i budoucích studentů,“ řekl profesor Igor Jex, děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Druhý virtuální seminář proběhne 9. února a tématem diskuse budou malé modulární reaktory a jejich využití v Česku. Tento typ reaktorů představuje alternativní řešení, jak bezpečně vyrábět elektřinu za použití ověřené technologie. KHNP představí, jak pracuje s těžkou vodou, kterou jako chladivo využívá vyvíjený modulární reaktor v Česku.

Zahraniční úspěchy – JE Barakah

KHNP loni dokončila práce na prvním bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, které se tak staly první zemí arabského světa vyrábějící elektřinu z jádra. První blok má výkon 1400 MW a komerční výroba elektřiny by měla začít ještě letos.

V červenci 2020 byla dokončena stavba druhého bloku a dva další jsou v posledních fázích. Aktuálně je elektrárna o čtyřech blocích hotová z více než 95 procent. Projekt Barakah pokračuje podle plánu a bez významného překročení rozpočtu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..