Americký úřad jaderného dozoru, The US Nuclear Regulatory Commission (NRC), přijal k posouzení zprávu o technologii dopovaných uranových peletek Westinghouse (Advanced Doped Pellet Technology, ADOPT), kterou společnost sama označuje za jeden ze svých největších úspěchů ve vývoji jaderného paliva a vlastního palivového programu EnCore.

Peletky jaderného paliva od společnosti Westinghouse
Palivové pelety. (Zdroj: Westinghouse)

O posudek této zprávy s názvem Topical Report WCAP-18482-P/WCAP-18482-NP, Revision 0, žádal Westinghouse NRC vloni v květnu a předběžné vyhodnocení bezpečnosti by měla komise podle společnosti vydat letos na začátku léta.

Palivové peletky ADOPT mají za účel zlepšit ekonomiku palivového cyklu a odolnost paliva vůči nehodám. Jejich zvláštností je obohacení malým množstvím chromu a hliníku, díky kterým je spotřeba uranu nižší a které snižují míru oxidace (koroze) až o 50 % ve srovnání s běžnými peletkami s oxidem uranu. Tyto peletky jsou vhodné pro všechny tlakovodní a varné vodní reaktory z výroby Westinghouse a Combustion Engineering, a jsou kompatibilní se všemi plášťovými materiály a druhy obohacení. Podle Westinghouse je výrobci zatím dodali do více než 25 míst po celém světě.

“Palivo ADOPT nabízí výrazné zlepšení výkonu u všech typů paliva a vyšší flexibilitu při dlouhodobém provozu,“ uvádí Jeff Bradfute, viceprezident divize Westinghouse pro distribuci paliva (Americas Fuel Delivery). „Velmi nás těší, že jsme pokročili ke vstupu na trh: chceme toto řešení nabídnout svým zákazníkům ve Spojených státech, aby dosáhli svých cílů v managementu provozu elektráren.“

EnCore je jedním z projektů na inovace jaderného paliva, který dostává státní granty od amerického ministerstva energetiky v rámci programu na vývoj robustních a odolných materiálů pro plášť a vnitřek palivových kazet. Měly by lépe tolerovat výkyvy v aktivním chlazení aktivní zóně reaktoru, zatímco výkon a ekonomika provozu zůstanou stejné nebo se zvýší. Testovací proutky s peletkami ADOPT byly poprvé vyzkoušeny v druhém bloku jaderné elektrárny Byron (provozovatel Exelon) na jaře 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..