Čínský reaktor CEFR (China Experimental Fast Reactor) byl po restartu připojen k elektrické síti a nyní funguje v režimu vysokého výkonu. CEFR je sodíkem chlazený reaktor bazénového typu a od loňského června byl odstaven kvůli údržbě a výměně paliva. Předtím byly dokončeny kontrolní testy, kdy reaktor fungoval na plný výkon a jejichž výsledky prokázaly jeho robustnost a stabilitu za provozních podmínek.

Velín reaktoru CEFR
Velín reaktoru CEFR. (Zdroj: CIAE)

Čínský ústav pro atomovou energii CIAE (China Institute of Atomic Energy) uvedl, že CEFR zahájil druhý provozní cyklus 19. ledna a 15. února byl připojen k síti. Ústav označil provoz v režimu vysokého výkonu za „důležitý způsob pro získání zkušeností s technologií rychlých reaktorů a pro výchovu pracovníků jaderných elektráren s rychlými bloky“.

CEFR byl postaven přímo v CIAE, nedaleko Pekingu, kde probíhá základní výzkum v jaderných oborech. Reaktor má tepelný výkon 65 MW, do sítě dodává 20 MW. Stavěli jej Rusové: OKBM Afrikantov, OKB Gidropress, NIKIET a Kurčatovův institut.

První beton na CEFR byl zalit v květnu 2000, kritičnosti reaktor poprvé dosáhl v červenci 2010 a o rok později byl poprvé připojen do sítě na 40 % výkonu. Od té doby procházel zkouškami aktivní zóny, turbín a sodíkových čerpadel se stále vyšším výkonem. Proběhly také zkoušky materiálů a radiační odolnosti. V roce 2014 CEFR poprvé fungoval na projektový výkon, a to 72 hodin.

Po dokončení zkoušek s nízkým a nominálním výkonem vloni 19. června začala odstávka CEFRu určená pro přípravu reaktoru k vysokému výkonu. Po dalších 40 dní Číňané prováděli řadu testů, včetně provozní zkoušky digitálního elektro-hydraulického řídicího systému pro parní turbíny, testy při 35% výkonu turbíny a zkoušky toku chladiva za studena. Následovala odstávka kvůli údržbě a zavezení čerstvého paliva.

Čínské rychlé reaktory CEFR, CFR-600 a CFR-1000

Čína uplatňuje u vývoje domácích rychlých reaktorů tříkrokovou strategii: od experimentálního rychlého reaktoru, přes demonstrační až ke komerčnímu. CIAE vyvinul na základě zkušeností s CEFR 600MWe model CFR-600, stavba demonstračního bloku začala v okrese Sia-pchu čínské provincie Fu-ťien v prosinci 2017. Blok bude mít tepelný výstup 1500 MWt a elektrický 600 MWe. Reaktor bude provozován na smíšeném oxidovém (MOX) palivu s vyhořením 100 GWd/t a bude mít dvě smyčky s chladivem produkující páru o teplotě 480°C. Později by oxidové palivo MOX mělo být nahrazeno kovovým s vyhoříváním 100-120 GWd/t. Bezpečnost jistí pasivní a aktivní bezpečnostní systémy s pasivním odvodem zbytkového tepla. Stavba druhého bloku CFR-600 v jaderné elektrárně Sia-pchu (angl. Xiapu) začala v prosinci 2020.

Komerční typ, CFR-1000, by měl mít výkon 1000-1200 MWe. Zatím je výstavba prototypu v jednání, začít by mohla v prosinci 2028, provoz pak v roce 2034. Tento typ bude používat kovové palivo s vyhořením 120-150 GWd/t.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..