Po zkušebním běhu, který trval 168 hodin, zahájila Čína 30. ledna komerční provoz 5. bloku jaderné elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing). Uvedl to jeho provozovatel, China National Nuclear Corporation (CNNC). Tento blok je prvním ze dvou demonstračních reaktorů typu Hualong One v této elektrárně a zároveň jde o první reaktor Hualong One na světě v plném provozu. Fu-čching 6 by jej měl následovat koncem tohoto roku.

5. blok JE Fu-čching s reaktorem Hualong One (HPR-1000), CNNC, Čína
Pátý blok jaderné elektrárny Fu-čching. (Zdroj: CNNC)

„Tento úspěch je důležitou metou v rozvoji čínského jaderného programu. Po Spojených státech, Rusku a Francii se Čína stala čtvrtou zemí na světě, která vytvořila vlastní reaktor generace III,“ uvedla CNNC.

Předseda společnosti Jü Ťien-feng uvedl, že korporace plánuje po prvním úspěchu spustit program na masovou výstavbu Hualong One v Číně a vyvinout postupy sériové výroby ve snaze prosadit svůj reaktor na světových trzích a dosáhnout uhlíkové neutrality.

Podle údajů CNNC elektrický výstup z jednoho Hualong One odpovídá spálení 3,12 milionů tun uhlí ročně a ušetří tak svět vypuštění 8,16 milionů tun oxidu uhličitého ročně – což je ekvivalentní vysázení 70 milionů stromů.

Čínská státní rada definitivně schválila výstavbu Fu-čching 5 a 6 v dubnu 2015. Zalití prvního betonu na 5. bloku začalo v květnu stejného roku, čímž byla oficiálně zahájena. Stavba 6. bloku začala v prosinci. Instalace vnitřního kontejnmentu v 5. bloku proběhla v květnu 2017, vnějšího – v lednu 2018.  

Horké zkoušky ve Fu-čching 5 skončily vloni 2. března. Čínské Ministerstvo ekologie a životního prostředí vydalo tomuto bloku provozní povolení 4. září. Reaktor poprvé dosáhl kritičnosti 21. října a byl připojen do sítě 2. listopadu. 

Výstavba dalších Hualong One (HPR-1000)

Výstavba dvou demonstračních jednotek Hualong One (HPR-1000) probíhá také v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang) pod křídly jiného jaderného giganta CGN. Jejich komerční provoz by měl začít v roce 2022. CNNC rovněž zahájila stavbu dvou bloků Hualong One v jaderné elektrárně Čang-čou (angl. Zhangzhou) a prvního ze dvou bloků v Tchaj-pching-ling (angl. Taipingling).

Dva bloky HPR-1000 jsou nyní ve výstavbě v jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu. Stavba Karáčí 2 začala v roce 2015, Karáčí 3 v r. 2016, do komerčního provozu by měly vstoupit v letech 2021 a 2022.

Se zahájením komerčního provozu Fu-čching 5 má CNNC nyní v provozu celkem 23 jaderných bloků, jejichž celkový instalovaný výkon činí 21,4 GWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..