Investiční společnost Brookfield Business Partners zvažuje prodej Westinghouse Electric Company. 5. února to uvedl její předseda Cyrus Madon během konferenčního hovoru s analytiky, jehož tématem bylo hodnocení čtvrtletních výsledků. Brookfield, jež sídlí na Bermudách, převzal Westinghouse od japonské Toshiba Corporation v srpnu 2018. Tím byla společnost uznána za restrukturalizovanou a podle amerických zákonů již nebyla v bankrotu.

Westinghouse udržuje americké JE v provozu, nyní Brookfield uvažuje o jeho prodeji.
Údržba stávajících bloků generuje hlavní zisky Westinghousu. Na snímku jaderná elektrárna Point Beach se dvěma tlakovodními bloky právě od společnosti Westinghouse. (Zdroj: Nexteraenergyresources.com)

“Jsme svým způsobem na rozcestí, protože máme příležitost prodat část této společnosti, nebo celou společnost, dle mého názoru,“ řekl Madon. „Můžeme si ji ponechat a dále těžit tuto zlatou žílu, která nese neuvěřitelný cash-flow, ale pořád zůstává otázka, zda je pro nás výhodnější ta jistá částka, co dostaneme z prodeje, nebo to, co můžeme vytvořit, když zůstane u nás… Jisté je, že v určitém okamžiku uděláme malý průzkum trhu a uvidíme, nakolik přesvědčivé budou vyhlídky do budoucna.“

Zisky Westinghousu

Madon zdůraznil, že americký výrobce jaderných reaktorů má “neuvěřitelnou” hodnotu. Vklad Brookfieldu byl 920 milionů USD za 100% podíl, který generuje 30% dividendy v hotovosti. Stále je tu prostor pro růst, dodal. „Nevylučujeme možnost určité formy monetizace, ale uděláme to jen v případě zcela mimořádné nabídky.“

Podle Madona většina výdělků Brookfieldu pochází z podniků, které “mají široký záběr a vytvářejí stabilní příjmy”. Čtyři největší společnosti, které vlastní, Westinghouse, Sagen (soukromý poskytovatel hypotečních pojistek v Kanadě), Clarios (výrobce a distributor automobilových baterií) a BRK Ambiental (společnost na úpravu vody) generují nyní 10krát více hrubého zisku (podle Ebitda), než čtyři největší společnosti, které vlastnila v roce 2016.

Na konci roku Westinghouse vyplatil 265 milionů USD dividend, z nichž Brookfield obdržel 115 milionů. Během 2,5 let, od akvizice společnosti získal Brookfield na dividendách více než 370 mil. USD, což se blíží k počáteční investici, aniž by to zvýšilo dluhy Westinghouse. „Westinghouse je skvělý generátor zisku,“ uvedl.

Podle Denise Turcottea, provozní ředitel Brookfield, je Westinghouse “zcela klíčovým článkem pro nepřetržitý provoz elektráren svých zákazníků”. Většina zisků Westinghouse podle něj pochází z pravidelných odstávek, doplňování jaderného paliva a neustálých inovací. Během posledních 12 měsíců se poptávka po jaderném palivu a službách Westinghouse příliš nezměnila, dodává.

Brookfield optimalizoval Westinghouse

“Nadále jsme se věnovali optimalizaci výroby, dodavatelského řetězce a snižování nákladů ve snaze udržet celosvětový servis a organizaci, která výhodně využívá úspor z rozsahu a zároveň předností jednotlivých regionů. Změnili jsme také technologické a inovační plány Westinghousu, zaměřili jsme je na digitalizaci, která zlepší situaci s náklady společnosti a zároveň vytvoří nové, jedinečné služby a produkty, jež společnost nabídne svým zákazníkům.“

Westinghouse podle něj v posledních 18 měsících uzavřel 4 menší akvizice, které posílily hlavní inženýrské a servisní kapacity společnosti a díky kterým vzrostl její podíl na kanadském jaderném trhu. Vyvíjí rovněž bezuhlíkové technologie, které mají podpořit přechod k decentralizované výrobě elektřiny. Jmenovitě jde o malé modulární a mikroreaktory, které jsou dle Turcottea cestou, jak vybudovat čisté a stabilní zdroje elektřiny v průmyslu a různých vzdálených oblastech, a slibnou obchodní příležitostí, neboť na všech trzích roste zájem o bezemisní energetiku.

Westinghouse vyvíjí mikroreaktor, který poskytne “maximální výkon při minimální údržbě”, dodává. Vloni v říjnu uzavřela firma partnerskou dohodu s kanadskou vládou, která nyní prozkoumává potenciál modulárních a mikro reaktorů coby cesty ke zcela bezemisní energetice v roce 2050.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Úplně stejný scénář jako u nás bakala z OKD. Za doslova pár korun koupíte drahocenný podnik, protože jej politici odepíší nesmyslnými prohlášeními. Jak řekl p. Madon z Bermud, doslova zlatou žílu. Na rozdíl od bakaly podle toho co píše p. Madon nevytuneloval WSTG jako bakala OKD (pouze si ponechal nádhernou dividendu, ale netuneloval tzn. neúvěroval dál společnost). WSTG by měl koupit ČEZ za těch 19 miliard by to stálo. Pak by mělo smysl uvažovat o dostavbě ETE34 (protože EDU5 bez odstavení starých je nesmysl). Bohužel v ČEZu jsou investiční neumětelové, kteří raději investují v Bulharsku, než aby koupili bratrský SE před mafiány z ENELu a nebo se naučit novým věcem od WSTG. Třeba by se dal p. Madon ukecat a prodal by nám to. Ale jestli sedí v Duhové1 takový experti, jako byl pan starosta Prahy 6, tak ani nedoufám.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..