Volgodonská továrna společnosti AEM-technologii (součást Atomenergomaše, strojírenské divize Rosatomu) zahájila výrobu základního vybavení pro 3. blok čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Výstavba této elektrárny se má rozběhnout v letošním roce.

Opracovávání polotovarů prstenců pro komponenty JE Sü-ta-pao
Opracovávání polotovarů prstenců pro komponenty JE Sü-ta-pao. (Zdroj: Atomenergomaš)

Podle smlouvy s čínskou stranou má dodat dva jaderné ostrovy VVER-1200 generace III+, dvě sady parogenerátorů, nádoby hlavních cirkulačních čerpadel, díly primárního potrubí, chladicí nádrže nouzového chlazení a dva kompenzátory objemu. Všechny tyto komponenty budou dohromady vážit 6 000 tun.

Polotovary prstenců pro parogenerátory a reaktorovou nádobu už prošly vstupní kontrolou a začalo jejich další zpracování. Pro představu, jeden prstence, který bude tvořit část reaktoru s nátrubky, váží 92 tun a jeho mechanické opracování trvá 15 dní. Zároveň probíhá příprava na navaření antikorozní vrstvy na prstenec aktivní zóny reaktoru. Prstence pro parogenerátory váží 37 tun a jejich zpracování trvá 6 dní. Až bude hotovo 16 obrobků, přistoupí Atomenergomaš k výrobě nádob parogenerátorů.

Generální ředitel společnosti AEM-technologii Igor Kotov uvedl, že jaderná elektrárna Sü-ta-pao je druhým ruským projektem v Číně, pro který vyrábí komponenty právě tato firma.

„Máme za sebou velice plodnou a konstruktivní spolupráci s čínskými kolegy, naše vybavení si na čínském trhu získalo vynikající renomé. Jsem si jist, že výsledky naší práce v rámci realizace tohoto projektu zcela naplní očekávání čínských partnerů a znovu potvrdí vysokou úroveň kompetencí ruského jaderného strojírenství,“ zdůraznil.

Reaktor a parogenerátor

Reaktor spadá do první bezpečnostní třídy, tedy s těmi nejvyššími požadavky. Tvoří jej svislá válcová nádoba s eliptickým dnem a uvnitř se nachází vnitroreaktorové komponenty, které vymezují aktivní zónu. Seshora je hermeticky uzavřen víkem, ke kterému jsou upevněny pohony řídicích a ochranných tyčí a kterým procházejí kabely k vnitroreaktorovým senzorům.

Parogenerátory jsou tepelným výměníkem, ve kterým vzniká pára pro roztáčení turbíny. Rovněž patří mezi vybavení první bezpečnostní třídy. Průměr parogenerátoru bloku VVER-1200 činí více než 4 metry, délka je kolem 14 metrů a váha až 340 tun. Jeden blok obsahuje čtyři parogenerátory.

JE Sü-ta-pao

Sü-ta-pao se nachází v severočínské provincii Liao-ning. Rosatom 3. a 4. blok staví podle projektu AES-2006, který splňuje všechny bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Projektuje ji a staví inženýringová divize Rosatomu.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..