Rumunská státní jaderná společnost Societatea Nationala Nuclearelectrica získala nevratný grant ve výši 1,28 milionů dolarů od americké Trade and Development Agency (USTDA) na hledání míst vhodných pro výstavbu malých modulárních reaktorů (small modular reactors, SMR). USTDA je nezávislou federální agenturou, která se zabývá hledáním exportních příležitostí pro americké firmy na nových trzích.

jaderná energie - Rumunsko získalo americký grant na malé reaktory - Inovativní reaktory (89b8783e0b4bd6e663ed46029904a6d197a86ad4) 1
Cernavoda, jediná jaderná elektrárna v Rumunsku. (Zdroj: Nuclearelectrica)

Nuclearelectrica uvedla, že peníze od USTDA použije na pokrytí nákladů na nezbytnou technickou bázi pro předběžné posudky jednotlivých míst, vhodných pro malé reaktory, po celém Rumunsku vyjma okolí stávající jaderné elektrárny Cernavoda. Další část grantu půjde na přípravu právního rámce pro SMR.

“Kromě stavby 3. a 4. bloku (jaderné elektrárny Cernavoda) má Nuclearelectrica zájem provést kvalifikovaný odhad toho, jaké jsou možnosti a potenciál malých jaderných reaktorů pro další rozvoj rumunského jaderného průmyslu“, uvedl předseda Nuclearelectrica Cosmin Ghita. „Láká nás především jejich flexibilita, modularita a vyšší účinnost, které skýtají potenciální velké výhody jak pro energetickou infrastrukturu, tak i pro naše podnikatelé po roce 2035.“

„Díky grantu USTDA budeme mít odpovídající technické zázemí a můžeme prozkoumat vhodná místa a technologickou kompatibilitu a zahájit tento posuzovací proces dost zavčasu, než přijde doba vhodná pro další rozhodnutí,“ dodal.

“USTDA je pro Rumunsko ideálním partnerem, pomůže mu najít moderní jaderné technologie, kterými si Rumunsko pokryje budoucí energetické potřeby,” uvedl Todd Abrajano, hlavní výkonný ředitel a šéf USTDA. “Společně zvládneme vybudovat pevnější vazby mezi průmyslovými kapacitami našich zemí a vytvořit pro americký průmysl nové příležitosti na důležitém trhu.”

Udělení grantu předcházel podpis předběžné mezivládní dohody mezi Spojenými státy a Rumunskem vloni v říjnu. Týkala se rozšíření a modernizace stávajícího jaderného programu země, jmenovitě spolupráce na dostavbě Cernavodă 3 a 4 a modernizace 1. bloku a přípravy programu na vývoj a stavbu SMR v Rumunsku.

Nuclearelectrica uvedla, že Rumunsko a Spojené státy plánují společně rozvíjet jadernou infrastrukturu. “Podle Rumunského plánu pro energetickou strategii 2020 mohou malé a modulární jaderné reaktory po roce 2035 výrazně přispět k posílení energetických kapacit bez navyšování emisí CO2 a vodíku,” uvedla společnost.

V březnu 2019 americký vývojář SMR NuScale Power a Nuclearelectrica podepsaly Memorandum o porozumění ohledně výměny obchodních a technických informací o technologiích NuScale a deklarovaly záměr vyhodnotit perspektivy na stavbu reaktorů NuScale v Rumunsku.

Jaderná elektrárna Cernavoda je jedinou svého druhu v Rumunsku, sestává ze dvou 650 MWe bloků s těžkovodními tlakovodními reaktory. 1. blok zahájil komerční provoz v roce 1996, 2. v r. 2007. Nuclearelectrica plánuje prodloužit provozní dobu 1. bloku na 60 let. Bloky 3 a 4, které jsou rovněž typu CANDU-6, nejsou dokončeny, ačkoliv většina prací na nich byla hotova v 80. letech před pádem vlády Nicolae Ceaușescua v r. 1989.

Loni v červenci Rumunsko vyhlásilo tendr na novou studii proveditelnosti pro dostavbu bloků 3 a 4.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..