Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem společnosti NovaWind (divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom realizující projekty ve větrné energetice) a také největší větrnou elektrárnou v Rusku.

jaderná energie - Rosatom uvedl do provozu největší větrnou elektrárnu v Rusku - Životní prostředí (Kocubejevska vetra elektrarna) 1
Kočubejevská větrá elektrárna. (Zdroj: Rosatom)

Elektrárna leží v Stavropolském kraji na jihu Ruska a tvoří ji 84 větrných turbín o celkovém výkonu 210 MW. Rosatom elektrárnu začal spouštět v prosinci 2020. Míra lokalizace součástí větrných turbín dosahuje 65 %.

Generální ředitel společnosti NovaWind Alexandr Korčagin uvádí: „Díky úspěšným zkušenostem s výstavbou a provozem větrných elektráren, zavedení sériové výroby komponent a systémů pro větrné turbíny a efektivnímu dodavatelskému řetězci, který zahrnuje i podniky Rosatomu, se nám daří realizovat naše projekty ve větrné energetice systémově a Kočubejevskou elektrárnu jsme postavili za dva roky. Stavropolský kraj je naším klíčovým regionem.“

Rosatom v současnosti realizuje program stavby větrných elektráren v dalších třech lokalitách ve Stavropolském kraji a Rostovské oblasti. Do konce roku 2024 uvede Rosatom do provozu větrné turbíny o celkovém výkonu zhruba 1,2 GW.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..