Americká dozorný úřad NRC přijal k hodnocení žádost o další prodloužení provozu dvou bloků JE Point Beach ve státě Wisconsin, u břehů jezera Michigan. V případě, že bude jejich provozní povolení prodlouženo, budou moci být provozovány až 80 let.

Point Beach, Westinghouse, 80 let provozu, LTO
Jaderná elektrárna Point Beach se dvěma tlakovodními bloky od společnosti Westinghouse. (Zdroj: Nexteraenergyresources.com)

Žádost podal provozovatel elektrárny, společnost NextEra Energy, jejíž hlavní výrobní kapacitou jsou větrné elektrárny (7 větrných elektráren o celkovém výkonu přes 2 GW) a dvě další jaderné elektrárna, každá s jedním blokem: Seabrook ve státě New Hampshire a Duane Arnold ve státě Iowa. Dále vlastní několik plynových a solárních elektráren.

V elektrárně Point Beach fungují dva tlakovodní reaktory o výkonu po 600 MW, jež byly spuštěny v letech 1970 a 1972. Dodavatelem technologie a paliva je americký Westinghouse. V roce 2005 získaly povolení k prodloužení provozu a teď mohou fungovat do 5. října 2030 a do 8. března 2033.

16. listopadu 2020 podala NextEra u NRC žádost o další prodloužení provozu obou těchto jednotek. NRC ji přijala, vyjádřila se ovšem v tom smyslu, že to ještě neznamená kladnou odpověď. V případě, že ji schválí, mohou tyto bloky jet dál do roku 2050 a 2053.

Podle odborných médií z 94 jaderných bloků, které jsou nyní v USA v provozu, u 82 už byla prodlužena jejich provozní doba aspoň jednou a u čtyřech z nich pak dokonce dvakrát.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..