Georgia Power nejspíš odloží horké zkoušky a zavážení paliva na právě dokončovaném bloku Vogtle-3 v americkém státě Georgia, stále ovšem očekává, že nové bloky 3 a 4 obdrží povolení k provozu v listopadu 2021 a listopadu 2022.

jaderná energie - Georgia Power odkládá horké zkoušky a zavážení paliva na Vogtle-3 kvůli Covid-19 - Nové bloky ve světě (WpEpWiRBzsopfG7Ky2BAkssB) 1
Staveniště Vogtle-3 v listopadu 2020. (Zdroj: Georgia Power)

Od října 2020 na staveništi JE Vogtle ve státě Georgia výrazně vzrostl počet nakažených Covid-19, uvádí Georgia Power. Tento nárůst podle společnosti, společně s “jinými výzvami pro produktivitu”, zpomalil stavební práce a testování reaktorů. Vloni Georgia Power uváděla, že plánuje začátek horkých zkoušek na leden 2021 a nakládání paliva na duben 2021.

Dva reaktory AP-1000 v elektrárně Vogtle 3 a 4 jsou v tuto chvíli jedinými komerčními bloky, které Spojené státy staví. Práce na třetím bloku jsou hotovy z 94 %, na čtvrtém z 88 %. Southern Company, mateřská společnost Georgia Power, nedávno oznámila, že konečná cena nových bloků opět vzrostla, částečně kvůli vysokému výskytu Covid-19 mezi zaměstnanci.

Společnost odhaduje, že za svůj podíl na projektu zaplatí o 149 milionů víc. Podle amerického tisku není vyloučeno, že Georgia Power, která vlastní 45,7 % elektrárny Vogtle, nakonec požádá státní úřady o možnost vyrovnat rozdíl tak, že zvýší ceny koncovým zákazníkům. Podle Southern Company epidemie Covid-19 výrazně ovlivňuje rychlost prací ve Vogtle, ale stále se počítá s tím, že uvedené dva bloky generace III+ budou v provozu do listopadu 2021 a listopadu 2022.

Další média uvedla neověřené citace analytiků, podle kterých celková cena Vogtle 3 a 4 vyšplhala na více než 25 miliard dolarů kvůli zpožděním, způsobeným nehodou v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 a bankrotem Westinghouse, hlavního dodavatele technologie a původně vedoucí společnosti celého projektu, v roce 2017.

Georgia Power uvádí jiná čísla: odhaduje, že celková cena jejího podílu na projektu bude 8,5 miliard dolarů, v roce 2013 to bylo 4,8 miliard dolarů. Ve zprávě z roku 2019 však Výbor pro veřejné služby Georgie (Georgia Public Service Commission) uvedl, že konečná cena může být až 17,1 miliard dolarů.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..