GE je podle smlouvy subdodavatelem vybavení pro turbínový ostrov první turecké JE Akkuyu, kterou staví ruský Rosatom. Přes pokračující pandemii Covid-19 a související bezpečnostní opatření, včetně zvýšené ochrany zaměstnanců, zvládla vyrobit a dodat ruskému Atomenergomaši turbínové vybavení 4 měsíce před stanovenou lhůtou.

jaderná energie - GE Steam Power dodala první část turbíny Arabelle pro JE Akkuyu v předstihu - Nové bloky ve světě (arabelle steam banner) 1
Model turbíny Arabelle. (Zdroj: GE)

JE Akkuyu bude první jadernou elektrárnou v Turecku, je právě ve výstavbě a po dokončení bude vyrábět 4,8 GW bezemisní elektřiny, což je dost pro 5 milionů tureckých domácností.

GE Steam Power (NYSE:GE) dopravila první parní turbínový díl pro JE Akkuyu ze své továrny Belfort ve Francii. Pro GE jde o milník v rámci projektu Akkuyu, protože je to první kus vybavení, které na rozestavěné bloky dodává. Úplné dodavatelské portfolio GE pro JE Akkuyu obsahuje všechno hlavní vybavení turbínových ostrovů pro všechny 4 bloky, včetně zmíněných turbín Arabelle, čtyřpólových generátorů Gigatop a vakuových čerpadel do turbínové haly.

Andrej Nikipelov, generální ředitel Atomenergomaše, vyzdvihl tento úspěch jako milník i pro Rosatom: „V rámci práce na projektu Akkuyu strojírenská divize Rosatomu poprvé vyrobila zařízení pro turbínový ostrov, které je zcela v souladu s evropskými standardy. Je to výsledkem úspěšného strategického partnerství mezi dvěma titány těžkého strojírenství – Atomenergomaše a GE. Jak náš společný projekt postupoval, nastavili jsme účinnou koordinaci spolupráce mezi našimi firmami a získali jsme tak cennou zkušenost, kterou rozhodně uplatníme pro zvýšení našich kompetencí jako komplexního dodavatele, který nabízí jak jaderné, tak turbínové ostrovy.“

Výroba tohoto vybavení začala v červnu 2019.  Díky odhodlání, vynikající týmové spolupráci pracovního kolektivu a vysokým bezpečnostním standardům zvládla GE zakázku dokončit a doručit v předstihu, ačkoliv během roku 2020 nastaly dva lockdowny, nařízené vládou. V továrnách GE přitom platila velice přísná bezpečnostní opatření: sociální distancování všude, kde to bylo možné, prostředky individuální ochrany včetně rukavic, alkoholová dezinfekce, respirátory FFP2 pro ty, kteří pracovali v těsné blízkosti a větší úklid a dezinfekce mezi směnami.

“Je to významným milníkem pro našeho partnera AAEM, našeho zákazníka Atomenergomaš, celý projekt a náš pracovní kolektiv,” uvedl Frederic Wiscart, hlavní projektový manažer společnosti GE Steam Power. “Výzva je pro minulý rok slabé slovo a to, že jsme první zakázku zvládli úspěšně, je pro celý svět důkazem, že tým GE Steam Power je odhodlán i za těchto podmínek dodávat svým jaderným zákazníkům vše včas a v té nejvyšší kvalitě.”

Každá parní turbína Arabelle sestává ze tří dílů: s vysokým a středním tlakem (VST) a dvou nízkotlakých. Každá Arabelle je 60 metrů dlouhá včetně generátoru a vyrábí po 1,2 GW. VST díl je specialitou technologie Arabelle a umožňuje získat víc výkonu z jakéhokoliv reaktoru. Spolehlivost Arabelle je odhadována na 99,96% na základě 400 000 hodin provozu.

Na nejbližší roky má GE Steam Power objednaných tolik turbín Arabelle, že umožní vyrábět 20 GW bezemisní elektřiny.

Zdroj: GE

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..