Americké ministerstvo energetiky (Department of Energy, DOE) oznámilo, že poskytne granty několika projektům pod hlavičkou svého nového programu ARDP (Advanced Reactor Demonstration Program). Oddělení pro jadernou energii (Office of Nuclear Energy) vybralo tři finalisty letošní soutěže o podporu v rámci plánu Advanced Reactor Concepts-20 (ARC-20), který je součástí ARDP.

jaderná energie - DOE rozdává granty na malé modulární reaktory - Inovativní reaktory (495661 1 En 2 Fig5 HTML) 1
Vizualizace mikroreaktoru eVinci od amerického Westinghousu. (Zdroj: WestinghouseNuclear.com)

DOE hodlá do ARDP investovat zhruba 600 milionů dolarů v příštích sedmi letech a očekává, že za tu dobu domácí průmysl zvládne vybudovat funkční demonstrační bloky. Letos v květnu vypsalo soutěž o granty ARDP: granty ARC-20, grant Advanced Reactor Demonstration (Demonstrační inovativní reaktor) a grant Risk Reduction for Future Demonstration (Snížení rizika pro budoucí demonstrační jednotky). U ARC-20 chce DOE investovat v příštích 4 letech 56 milionů dolarů společně s partnery z průmyslu, kteří mají poskytnout aspoň dalších 20 % podpory. Smyslem programu ARC-20 je podpořit vývoj nových modulárních reaktorů v počátečních fázích.

DOE před několika dny vyhlásila tři americké týmy, které vyhrály granty ARC-20. Jsou to:

  • Inherently Safe Advanced SMR for American Nuclear Leadership (Pokročilý SMR s vnitřní bezpečností pro americké vedení v jaderné energetice). Společnost Advanced Reactor Concepts vyvíjí návrh seizmicky bezpečného reaktoru chlazeného sodíkem, jehož základem je předběžný návrh malé 100 MWe elektrárny. Během 3,5 roku obdrží 34,4 milionu dolarů, z toho DOE dá 27,5 milionu dolarů.
  • Fast Modular Reactor Conceptual Design (Koncepční návrh rychlého modulárního reaktoru). General Atomics vyvíjí koncepční návrh modulárního reaktoru na rychlých neutronech, zároveň se standardy a metrikami, týkajícími se paliva, bezpečnosti a provozu. Předpokládaný výkon – 50 MWe, výše grantu činí 31,1 milionu dolarů na tři roky, z toho 24,8 milionu dolarů dá DOE.
  • Horizontal Compact High Temperature Gas Reactor (Horizontální kompaktní plynem chlazený vysokoteplotní reaktor). Massachusetts Institute of Technology (MIT) bude vyvíjet návrh reaktoru MIGHTR až do fáze hotového konceptu, který může jít na trh. Celková výše grantu bude 4,9 milionu dolarů na 3 roky (z toho 3,9 milionu dolarů dá DOE)

“ARDP je velmi významný krok, který umožní postavit a zprovoznit v krátkých a středních lhůtách bezpečné a cenově přístupné reaktory s komerčním potenciálem,” uvedl ministr energetiky USA Dan Brouillette. “Všechny tři programy pod hlavičkou ARDP dláždí cestu Spojeným státům stát se globálním konkurenceschopným hráčem.“

16. prosince DOE oznámilo pět finalistů, kteří získají 30 milionů dolarů na počáteční investice do programů na snížení rizik, všechny pod hlavičkou ARDP. Podle DOE má všech pět návrhů potenciál na světovém trhu, jakmile budou realizovány. Jsou to: BWXT Advanced Nuclear Reactor; eVinci Microreactor od Westinghouse; Hermes Reduced-Scale Test Reactor od Kairos Power; malý lehkovodní modulární reaktor Holtec SMR-160; Molten Chloride Reactor Experiment (Experimentální reaktor, chlazený tekutým chloridem), projekt společnosti Southern Company Services Inc.

Dva projekty, vedené TerraPower a X-energy, v říjnu získaly grant 160 milionů dolarů na počáteční investici do demonstračních projektů DOE, v plánu je výstavba dvou inovativních jaderných reaktorů, které by měly být v provozu do sedmi let.

„Další finanční podpora ARDP bude záviset na tom, jakého pokroku jednotlivé projekty dosáhnou a na tom, zda a za jakých podmínek DOE schválí další žádosti,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..