Bulharská vláda schválila zprávu ministryně energetiky, v níž načrtla možnosti pro to, aby byl v jaderné elektrárně Kozloduj postaven nový blok za použití vybavení a zařízení, určených původně pro bulharskou jadernou elektrárnu Belene. Minulou středu to oznámil tiskový odbor vlády po zasedání ministrů.

Kozloduj Bulharsko
5. a 6. blok jaderné elektrárny Kozloduj (Zdroj: Kznpp.org)

„Odborníci, kteří zkoumali možnosti pro výstavbu nového bloku v Kozloduji, se nakonec shodli, že tou nejlepší cestou se jeví postavit sedmý blok v této elektrárně s použitím vybavení, určeného pro projekt Belene,“ uvedla na zasedání ministryně energetiky Temenužka Petkovová.

Výkonný ředitel elektrárny Kozloduj Nasko Michov vyslovil naději, že „při správné organizaci bychom mohli postavit nový energetický blok za 10 let“.

„Je to nesmírně důležitý infrastrukturní projekt, který zaručí národní a energetickou bezpečnost a diverzifikaci zdrojů. Kromě toho zužitkujeme vybavení pro Belene, které stát zakoupil za peníze daňových poplatníků. Myslím si, že po sedmém bloku pomyslíme i na stavbu osmého,“ prohlásil ve svém proslovu premiér Bojko Borisov.

Ministryně energetiky pak dostala za úkol připravit model financování nového bloku a právní analýzu projektu. Dokončení jaderné elektrárny Belene přitom na tomto zasedání bulharská vláda neprojednávala.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..