Britská Agentura pro životní prostředí (Environment Agency, EA) uveřejnila svůj posudek na čínský tlakovodní reaktor Hualong One (UK HPR-1000) a otevřela prostor ke komentářům veřejnosti. UK HPR-1000 je reaktor, který společnost General Nuclear Services (GNS), dceřiný podnik francouzské EDF a čínské CGN, nabízí k výstavbě v nové jaderné elektrárně Bradwell v Anglii.

jaderná energie - Britská veřejnost může komentovat čínský reaktor UK HPR-1000 - Nové bloky ve světě (UK HPR1000 CGN 1) 1
Vizualizace bloku UK HPR-1000. (Zdroj: CGN)

Společně s úřadem pro jaderný dozor, Office for Nuclear Regulation (ONR), posuzuje EA nové projekty jaderných elektráren v procesu zvaném zhodnocení jaderného designu, Generic Design Assessment. GNS požádala o příslušné procedury u obou státních institucí v září roku 2017, poté, co k tomu úřady vyzvala britská vláda.

Bradwell Power Generation Company Limited, společný podnik China General Nuclear Group (CGN) a francouzské EDF, nabízí výstavbu a provoz jaderné elektrárny se dvěma bloky UK HPR-1000 na staveništi Bradwell v Essexu, nedaleko jaderných bloků typu Magnox.

EA došla k závěru, že “většina ekologických aspektů tohoto návrhu je přijatelná”, ale objevila 6 potenciálních problémů a 40 nejasností, které je potřeba vyřešit a vysvětlit. Poté mohou úřady vydat úplné prohlášení o schválení technologie pro implementaci v království.

Alan McGoff, ředitel EA pro nové jaderné bloky, prohlásil: “Vydání kladného posudku o přijatelnosti designu je podmíněno tím, že společnost uspokojivě zodpoví všechny otázky týkající se těchto problémů. V případě, že nenabídne uspokojivé řešení nebo objevíme nové nevyřešené problémy, zvážíme pouze prozatímní prohlášení o schválení designu. Naším záměrem je dokončit celý posudek na začátku roku 2022.“

Problematická místa, objevená EA: metodika uplatnění provozních zkušeností jako zpětné vazby, koordinace odpovědí ke stanoviskům týkajícím se bezpečnosti a ekologické ochrany, optimalizace konstrukce vysoce účinných čističek vzduchu a otázky ohledně likvidace vysoce aktivních radioaktivních odpadů, vzniklých během provozu.

Jedna z podotázek, týkajících se odpadů, je, že úřady požadují přesný popis toho, jak bude provozovatel přechodně uchovávat vyhořelé palivo před dlouhodobým uložením. EA uvádí: „Zatím jsme neobdrželi specifikace ohledně vyhořelého paliva, které by určovaly, jak bude probíhat dočasné uskladnění, což považujeme za potenciální překážku pro dokončení GDA.“
Veřejné slyšení poběží do 4. dubna.

V prohlášení o veřejné konzultaci EA uvedla: „Naše schvalování se netýká výstavby na konkrétním místě. Nicméně Bradwell B Power Company se nyní uchází o výstavbu dvou bloků UK HPR-1000 v lokalitě Bradwell v Essexu, v sousedství bloků typu Magnox. Úspěšné dokončení GDA neznamená, že se Bradwell B může začít stavět, neboť stále musí získat všechna potřebná povolení. Chceme zdůraznit, že tato veřejná konzultace není o tom, zda potřebujeme nové jaderné elektrárny, o energetické politice Spojeného království, otázkách umístění jaderných elektráren nebo bezpečnosti této technologie.“

V minulých letech úřady vydaly GDA-posudky na tyto reaktory: UK EPR od EDF-Arevy v prosinci 2012 (teď probíhá výstavba v jaderné elektrárně Hinkley Point C v Somersetu a rozhoduje se o výstavbě v jaderné elektrárně Sizewell C v Suffolku); AP1000 od Westinghouse v březnu 2017; Advanced Boiling Water reactor od Hitachi-GE v prosinci 2017.

GDA není posledním schvalovacím procesem, který novou technologii čeká: požadované procedury zahrnují například povolení od Plánovacího Inspektorátu (Planning Inspectorate), tzv. Development Consent Order, který hodnotí elektrárnu ze stavebního a prostorového hlediska. PI je součástí Ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie, EA u toho funguje jako poradní těleso.

CGN teď staví dva pilotní bloky HPR-1000 v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang) v čínské autonomní oblasti Kuang-si, asi 45 km od hranic s Vietnamem. Poslouží jako referenční elektrárna pro projekt Bradwell. První beton jaderného ostrova byl na 3. bloku zalit v prosinci 2015, na 4. – o rok později. Oba by měly zahájit provoz příští rok. 39 % elektrárny vlastní Guangxi Investment Group, zbytek CGN.

Vloni v listopadu dostala technologie HPR-1000 certifikát od sdružení European Utility Requirements, poradní skupiny evropských provozovatelů jaderných elektráren, který znamená, že splňuje společné evropské požadavky na bezpečnost a efektivitu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..