Vláda Spojených států vydala novou směrnici o jaderné energii a jaderných pohonech ve vesmíru. Space Policy Directive-6 (SPD-6) stanovuje strategické cíle a principy, určuje role a zodpovědnost jednotlivých institucí a obsahuje postupy, jak země plánuje svých vesmírných cílů dosáhnout. Podle tohoto dokumentu jsou Američané odhodláni podpořit vývoj bezpečných a účinných jaderných vesmírných pohonů (space nuclear power and propulsion systems, SNPP).

jaderná energie - Vláda USA vydala novou směrnici o jádru ve vesmíru - Jádro ve vesmíru (Illustration of Mars transit habitat and nuclear propulsion system NASA) 1
Vizualizace rakety s jaderným pohonem pro dopravu lidské posádky na Mars. (Zdroj: NASA)

Bílý dům vydal toto memorandum 16. prosince. Popisuje plány na rozvoj systémů SNPP, které pravděpodobně umožní cesty na místa, kde jsou jiné zdroje energie bezradné: například prostředí, kde není dost světla na napájení solárních panelů, nebo vzdálené oblasti, kam nelze vzít dostatek chemických paliv. SNPP zahrnují například radioizotopové zdroje energie, využívající radioaktivního rozpadu k výrobě elektrického proudu nebo tepla, nebo jaderné reaktory, generující elektřinu jaderným štěpením uranového nebo jiného paliva.

Americká vesmírná agentura NASA využívá radioizotopové pohony už od 60. let u přistávacích modulů a vesmírných plavidel, které míří ke vnějším planetám Sluneční soustavy, na povrch Marsu a do jiných prostředí, kde si nevystačí se solárním napájením a jinými zdroji. Použila je v několika cestách Apollo na Měsíc a v současnosti je používá i na sondě Curiosity Mars rover, která odstartovala v r. 2011. Nový průzkumník Marsu, sonda Perseverance, která odstartovala letos a má přistát na Marsu v únoru, dostala multifunkční radioizotopový termočlánek (Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator). Zatím neodstartovalo žádné americké plavidlo se štěpným jaderným pohonem, ovšem NASA je vidí jako nezbytný krok, který umožní výrazně zkrátit cestování na Mars a posléze i do vzdálenějších míst.

SPD-6 jmenuje čtyři hlavní směry další práce: jaderná paliva, štěpné reaktory pro povrchové moduly, jaderné raketové pohony a radioizotopové systémy pro výzkum volného vesmíru. Stanovuje následující cíle:

  • Vývoj kapacit na zpracování uranu, produkujících materiál, použitelný pro lunární, planetární a vesmírné mise, raketové jaderné pohony; vláda hodlá co nejvíc angažovat soukromý sektor a snížit potenciální náklady, deklaruje proto záměr směřovat tento projekt tak, „aby umožnil široké spektrum aplikací na Zemi i ve vesmíru, včetně komerčních projektů v budoucnu“.
  • Vytvoření demonstračního štěpného pohonu, který bude určen pro dlouhodobé mise na Měsíci a průzkum Marsu, a jeho vyzkoušení na povrchu Měsíce.
  • Vytvoření technické infrastruktury pro raketové jaderné pohony, která větší mise do vesmíru umožní;
  • Vývoj nových systémů s radioizotopovým pohonem, s větší účinností, větším tahem a delší provozní dobou, což “umožní dlouhodobý provoz povrchových modulů, a tedy delší průzkumné mise na Měsíci a Marsu, jak robotické, tak s lidskou posádkou, a delší provoz výzkumných sond ve Sluneční soustavě”.

Správce agentury NASA Jim Bridenstine uvedl, že tato organizace “velmi podporuje” program Artemis, deklarovaný americkou vládou – plán na přistání lidské posádky na Měsíci v roce 2024. “Měsíc nás dobře připraví na nové výzkumné a lidské mise do hlubin Sluneční soustavy”. Dodal: “SPD-6 podporuje naše snahy o vývoj cenově dostupných, bezpečných a spolehlivých jaderných pohonů, včetně technologií, díky kterým zvládneme dlouhodobé mise do jiných světů a které otevírají dveře k budoucí cestě člověka na Mars.”

“Ministerstvo energetiky (Department of Energy, DOE) hraje klíčovou roli v otázkách jaderné bezpečnosti a vytvořilo rámec, v němž NASA a průmysl mohou pracovat a navázat na naše zkušenosti a schopnosti při navrhování, testování a certifikaci jaderných technologií pro využití ve vesmíru,” uvedl ministr energetiky Dan Brouillette. “SPD-6 zdůrazňuje klíčovou roli, kterou aplikace jaderné energie ve vesmíru a jaderné pohony budou hrát v další dekádě při rozvoji vesmírného programu Spojených států.”

DOE uvádí, že už s NASA, soukromníky a Ministerstvem obrany (Department of Defence) spolupracuje na klíčových oblastech, včetně vývoje kapacit na produkci čistého, nízkoobohaceného uranu pro pozemské a vesmírné využití, konstrukce štěpného pohonu pro povrchové mise, který by měl být odzkoušen na Měsíci kolem roku 2027, pokročilých raketových jaderných pohonech a nové generaci radioizotopových zdrojů energie s vyšší účinností a výkonem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Všechno to je napiču…pokud nebudeme mít pohon alespoň 1kkm/s tak se nikam nedostaneme!
    A myslím že to by nebylo až tak k zahození oproti současným 16km/sec!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..