Vláda Spojených států vydala novou směrnici o jaderné energii a jaderných pohonech ve vesmíru. Space Policy Directive-6 (SPD-6) stanovuje strategické cíle a principy, určuje role a zodpovědnost jednotlivých institucí a obsahuje postupy, jak země plánuje svých vesmírných cílů dosáhnout. Podle tohoto dokumentu jsou Američané odhodláni podpořit vývoj bezpečných a účinných jaderných vesmírných pohonů (space nuclear power and propulsion systems, SNPP).

Bílý dům vydal toto memorandum 16. prosince. Popisuje plány na rozvoj systémů SNPP, které pravděpodobně umožní cesty na místa, kde jsou jiné zdroje energie bezradné: například prostředí, kde není dost světla na napájení solárních panelů, nebo vzdálené oblasti, kam nelze vzít dostatek chemických paliv. SNPP zahrnují například radioizotopové zdroje energie, využívající radioaktivního rozpadu k výrobě elektrického proudu nebo tepla, nebo jaderné reaktory, generující elektřinu jaderným štěpením uranového nebo jiného paliva.
Americká vesmírná agentura NASA využívá radioizotopové pohony už od 60. let u přistávacích modulů a vesmírných plavidel, které míří ke vnějším planetám Sluneční soustavy, na povrch Marsu a do jiných prostředí, kde si nevystačí se solárním napájením a jinými zdroji. Použila je v několika cestách Apollo na Měsíc a v současnosti je používá i na sondě Curiosity Mars rover, která odstartovala v r. 2011. Nový průzkumník Marsu, sonda Perseverance, která odstartovala letos a má přistát na Marsu v únoru, dostala multifunkční radioizotopový termočlánek (Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator). Zatím neodstartovalo žádné americké plavidlo se štěpným jaderným pohonem, ovšem NASA je vidí jako nezbytný krok, který umožní výrazně zkrátit cestování na Mars a posléze i do vzdálenějších míst.
SPD-6 jmenuje čtyři hlavní směry další práce: jaderná paliva, štěpné reaktory pro povrchové moduly, jaderné raketové pohony a radioizotopové systémy pro výzkum volného vesmíru. Stanovuje následující cíle:
- Vývoj kapacit na zpracování uranu, produkujících materiál, použitelný pro lunární, planetární a vesmírné mise, raketové jaderné pohony; vláda hodlá co nejvíc angažovat soukromý sektor a snížit potenciální náklady, deklaruje proto záměr směřovat tento projekt tak, „aby umožnil široké spektrum aplikací na Zemi i ve vesmíru, včetně komerčních projektů v budoucnu“.
- Vytvoření demonstračního štěpného pohonu, který bude určen pro dlouhodobé mise na Měsíci a průzkum Marsu, a jeho vyzkoušení na povrchu Měsíce.
- Vytvoření technické infrastruktury pro raketové jaderné pohony, která větší mise do vesmíru umožní;
- Vývoj nových systémů s radioizotopovým pohonem, s větší účinností, větším tahem a delší provozní dobou, což “umožní dlouhodobý provoz povrchových modulů, a tedy delší průzkumné mise na Měsíci a Marsu, jak robotické, tak s lidskou posádkou, a delší provoz výzkumných sond ve Sluneční soustavě”.
Správce agentury NASA Jim Bridenstine uvedl, že tato organizace “velmi podporuje” program Artemis, deklarovaný americkou vládou – plán na přistání lidské posádky na Měsíci v roce 2024. “Měsíc nás dobře připraví na nové výzkumné a lidské mise do hlubin Sluneční soustavy”. Dodal: “SPD-6 podporuje naše snahy o vývoj cenově dostupných, bezpečných a spolehlivých jaderných pohonů, včetně technologií, díky kterým zvládneme dlouhodobé mise do jiných světů a které otevírají dveře k budoucí cestě člověka na Mars.”
“Ministerstvo energetiky (Department of Energy, DOE) hraje klíčovou roli v otázkách jaderné bezpečnosti a vytvořilo rámec, v němž NASA a průmysl mohou pracovat a navázat na naše zkušenosti a schopnosti při navrhování, testování a certifikaci jaderných technologií pro využití ve vesmíru,” uvedl ministr energetiky Dan Brouillette. “SPD-6 zdůrazňuje klíčovou roli, kterou aplikace jaderné energie ve vesmíru a jaderné pohony budou hrát v další dekádě při rozvoji vesmírného programu Spojených států.”
DOE uvádí, že už s NASA, soukromníky a Ministerstvem obrany (Department of Defence) spolupracuje na klíčových oblastech, včetně vývoje kapacit na produkci čistého, nízkoobohaceného uranu pro pozemské a vesmírné využití, konstrukce štěpného pohonu pro povrchové mise, který by měl být odzkoušen na Měsíci kolem roku 2027, pokročilých raketových jaderných pohonech a nové generaci radioizotopových zdrojů energie s vyšší účinností a výkonem.
Zdroj: World Nuclear News
1 Comment
Všechno to je napiču…pokud nebudeme mít pohon alespoň 1kkm/s tak se nikam nedostaneme!
A myslím že to by nebylo až tak k zahození oproti současným 16km/sec!