Britská vláda vyzvala regiony Spojeného království, aby podaly nabídky na umístění britského prototypu fúzní elektrárny. Prohlášení britského premiéra Borise Johnsona z 2. prosince 2020 navazuje na desetibodový plán pro zelenou průmyslovou revoluci a britské ambice stát se první zemí, která komercionalizuje fúzní energetiku.

jaderná energie - Velká Británie hledá místo pro fúzní elektrárnu STEP - Věda a jádro (STEP building) 1
Vizualizace budovy elektrárny STEP. (Zdroj: UKAEA)

Lokalita, která ve výběru uspěje, se stane domovem pro zařízení STEP (Spherical Tokamak for Energy Production), které má být dokončeno v roce 2040. Realizaci projektu má na starosti britský státní úřad pro výzkum v oblasti fúzní energetiky UK Atomic Energy Authority (UKAEA).

V rámci desetibodového plánu (v originále Ten Point Plan) bylo vyčleněno 222 milionů liber (zhruba 6,5 miliardy korun) na zahájení projekčních prací na elektrárně STEP. Vláda dále do roku 2025 investuje 184 milionů liber (cca 5,4 miliardy korun) do nových fúzních zařízení, infrastruktury a výuky v Culham Science Centre v Oxfordshiru, významném centru pro výzkum termojaderné fúze a inovace.

Britský tajemník vlády pro Obchodní, energetickou a průmyslovou strategii BEIS, Alok Sharma, uvádí: „Chceme, aby se Spojené království stalo průkopníkem vývoje fúzní energetiky a těžilo z jejího neuvěřitelného potenciálu stát se neomezeným energetickým zdrojem, který vydrží dalším generacím. Britské regiony nyní mají unikátní příležitost zajistit si své místo v učebnicích dějepisu jako domov elektrárny STEP a pomoci Spojenému království stát se první zemí na světě, která komercionalizuje fúzi a vytvoří tisíce vysoce kvalifikovaných pracovních míst, které budou pohánět naši zelenou průmyslovou revoluci.“

Generální ředitel UKAEA, Ian Chapman, řekl, že STEP bude představovat posun od výzkumu a vývoje k reálné dodávce technologie. „Prokáže, že fúze není jakýmsi vzdáleným snem, ale přicházející skutečností. Spojené království se tak postaví do čela komercionalizace fúzní energetiky a stane se průkopníkem udržitelné fúzní energetiky. Abychom tohoto ambiciózního cíle dosáhli, budeme muset využít všechnu vynalézavost a aplikace britských vědců a strojírenského průmyslu. Těšíme se na práci s průmyslovými partnery, která přijde v nadcházejících letech, a to nejen z pohledu jejich investic, ale i podpory technického vývoje programu. Jsme si jistí, že spoluprací s partnery ze Spojeného království i světa dokážeme přinést na trh tuto revoluční technologii.“

Britské regiony mají čas do konce března 2021, aby podaly své nominace na lokalitu pro fúzní elektrárnu a prokázaly, že nabízejí tu správnou kombinaci sociálních, obchodních a technických podmínek pro to, aby zde mohla být postavena pilotní elektrárna. Půjde například o geologické podloží, možnost připojení k síti a schopnost zajištění dostatečných dodávek vody.

Cílem první fáze projektu STEP je do roku 2024 vypracovat koncepční projekt budoucí elektrárny. Další fáze bude zahrnovat podrobný technický projekt a dále budou během ní získávána všechna nezbytná povolení ke stavbě fúzního energetického zdroje. Poslední etapou bude vlastní výstavba, která by měla být dokončena kolem roku 2040. Aby k tomu mohlo dojít, kompletně dopracovaný projekt musí být připraven v roce 2032 i se stavebním povolením. Výběr lokality by měl být dokončen v roce 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..