Společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oznámila 1. prosince, že americká komise pro jaderný dozor NRC (Nuclear Regulatory Commission) vydala finální bezpečnostní hodnocení pro první z několika licenčních zpráv pro reaktor BWRX-300. Tato zpráva předložená ke schválení v prosinci 2019 objasňuje podstatné technické zjednodušení projektu, které je zásadní pro jeho rychlé nasazení v reálném provozu.

jaderná energie - Společnost GE Hitachi pokročila v licencování malého reaktoru BWRX-300 - Inovativní reaktory (BWRX 300 Plant Cutaway web 1) 1
Řez blokem BWRX-300. (Zdroj: GE Hitachi Nuclear Energy)

„To, že jsme získali schválení ze strany NRC pro zjednodušení projektu BWRX-300, je důležitým milníkem našeho úsilí o licencování této technologie, která změní hru na poli jaderných technologií. Reaktor BWRX-300 využije velkou část povolovacího řízení reaktoru ESBWR, který už NRC schválila, takže tato schvalovací zpráva urychlí komercionalizaci našeho malého reaktoru. Nyní se budeme moci plně soustředit na to, aby pilotní projekt byl uveden do provozu ještě v tomto desetiletí,“ uvedl prezident GEH Jay Wileman.

Začátkem letošního roku byly NRC předány dvě další schvalovací zprávy a GEH očekává, že jejich hodnocení bude hotové v příštích měsících. Čtvrtá byla odeslána v září 2020. Tyto schvalovací zprávy budou základem pro vypracování předběžné bezpečností zprávy, kterou by měl v budoucnu NRC předložit zákazník společnosti GEH, který bude stavět bloky BWRX-300.

Reaktor BWRX-300 je 300MWe varný reaktor s přirozenou cirkulací chladiva a s pasivními bezpečnostními systémy, které vycházejí z projektu velkého bloku ESBWR. Díky podstatnému zjednodušení projektu má podle GEH malý reaktor vyžadovat výrazně nižší investiční náklady přepočtené na megawatt instalovaného výkonu ve srovnání s ostatními vodou chlazenými reaktory, ať už jde o stávající projekty, nebo zamýšlené projekty malých bloků.

Díky tomu, že BWRX-300 využívá schvalovací proces reaktoru ESBWR, licencované a provozně prověřené palivové kazety, léty ozkoušené komponenty a dodavatelský řetězec a zároveň zahrnuje inovace a výrazné zjednodušení projektu bloku, věří společnost GEH, že se bude moci stát konkurenceschopným s ostatními energetickými zdroji. Jde sice o desátou generaci varných reaktorů od General Electric, ale zároveň o ten technicky nejjednodušší a nejinovativnější od doby, kdy v roce 1955 začala GE komercionalizovat své technologie.

Zdroj: GEH

O autorovi

admin

1 Comment

    Beriem dva!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..