Britská vláda před 4 dny oznámila, že začne jednání s francouzskou EDF o tom, jak otevřít cestu investicím do plánované výstavby JE Sizewell C. Zpráva je součástí Bílé knihy energetiky, která vytyčuje „historický plán“, jak očistit energetický systém země a „bez problémů platit složenky“ při postupném přechodu na bezemisní energetiku, uvádí britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslového rozvoje (Department for Business, Energy and Industrial Strategy, BEIS).

jaderná energie - Spojené království začíná jednat s EDF o financování Sizewell C - Nové bloky ve světě (Sizewell C EDF Energy 1) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Sizewell C. (Zdroj: EDF Energy)

BEIS uvedlo, že vláda zvažuje možnosti, jak optimálně zaplatit stavbu “aspoň jedné” jaderné elektrárny do konce současného volebního období v r. 2024.

“Toto je další krok v rozhodování o budoucnosti projektu Sizewell C. Než padne jakékoliv další rozhodnutí o tom, zda budeme pokračovat, čekají nás jednání kolem otázky financování a s ní souvisejících povolení. Budou-li úspěšná, jejich závěry se poté stanou objektem podrobného zkoumání na předmět toho, zda odpovídají robustním právním, bezpečnostním a národně-bezpečnostním požadavkům naší vlády“, uvádí BEIS.

BEIS jmenuje 13 “klíčových součástí” Bílé knihy energetiky, včetně záměru “dále zkoumat celé spektrum možností pro financování” nových jaderných projektů společně s investory, včetně modelu RAB (regulated asset base), který by “mohl zachovat soukromé investiční náklady a spotřebitelské ceny dlouhodobě nižší (než u jiných možností financování, pozn. red.)”. Dodává: “Vzhledem k tomu, že finanční výzva je obrovská, zvažujeme státní podporu výstavby za podmínek, že jak pro spotřebitele, tak pro daňové poplatníky půjde o výhodnou investici.”

Humphrey Cadoux-Hudson, generální ředitel EDF pro rozvoj jádra, uvádí: “Velice se těšíme, až zahájíme diskuze s vládou ohledně nejvhodnějšího finančního modelu pro tento projekt, a rovněž na vyhodnocení našich plánů Inspektorátem plánování.”

Sizewell C bude stavět na zkušenostech, které má EDF z výstavby Hinkley Point C v Somersetu, dodává, jelikož technologicky “je jeho kopií” a díky získaným znalostem půjde snížit náklady. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme najít investiční model, který bude výhodný finančně a zároveň sníží cenu elektřiny pro spotřebitele.“

Kromě samotného oznámení o jednáních kolem Sizewell C označil Tom Greatrex, předseda britské Nuclear Industry Association, za pozitivní ochotu vlády “vystupovat společně s jinými investory”, jelikož podle něj bude Spojené království potřebovat “mnohem více” jaderných kapacit – jak velkých, tak malých modulárních – chce-li dosáhnout nulových emisí.

“Chceme-li přestat spalovat fosilní paliva, přestat používat v dopravě benzín a snížit množství kontaminujících plynů při vytápění, vyžádá si to čtyřnásobek našich současných bezemisních kapacit,” uvedl a dodal, že v stávajících jaderných elektrárnách Wylfa, Bradwell a Moorside lze postavit další velké jaderné reaktory.

Projekty nových bloků na Wylfa Newydd a Moorside dostaly miliony liber z privátního sektoru a nakonec skončily nezdarem kvůli nedostatku vládní podpory. Nyní vláda zkoumá další plán, který ještě nedostal zelenou: stavbu čínského reaktoru Hualong One (HPR1000) společnosti China General Nuclear v jaderné elektrárně Bradwell B v Essexu. CGN je partnerem EDF v projektech Hinkley Point C a Sizewell C. HPR-1000 nyní prochází posouzením (Generic Design Assessment) ze strany britských úřadů pro jaderný dozor.

Greatrex zdůraznil, že Výbor pro klimatické změny již varoval Spojené království, že jeho bezemisní výrobní kapacity budou příštích 10 let bez nových přírůstků klesat. Podle něj je současným záměrem vlády najít vhodný investiční model pro nové jaderné elektrárny, který dovolí „ořezat počáteční náklady, rozšířit počet investorů, snížit spotřebitelské ceny elektřiny a zároveň vytvořit tisíce pracovních míst po celé zemi v oblasti čisté energie“.

Hugo Lidbetter, partner v evropské právní firmě Fieldfisher, který se specializuje na energetiku a infrastrukturu, uvedl, že nové rozhodnutí potvrzuje, že Britové do budoucna počítají s významnou rolí jádra v energetické strategii země.

“Sizewell C v Suffolku je jediným britským projektem na novou jadernou elektrárnu, který je v tuto chvíli aspoň blízký realizaci. Postavit novou jadernou elektrárnu trvá až 10 let a naše vláda, pokud vytvoří jasný rámec pro tento projekt, má šanci zahájit výstavbu nové jaderné elektrárny do konce tohoto volebního období.“

Dodal: “Stávající flotila jaderných elektráren s pokročilými plynem chlazenými reaktory bude v této dekádě čelit uzavření. Uhelné elektrárny bychom měli uzavřít do dvou let. Zbude nám tak jediná jaderná elektrárna (Sizewell B) a hrstka kombinovaných plynových elektráren, produkujících emise, zbytek připadne na stále rostoucí, ale nestabilní obnovitelné zdroje, zatímco spotřeba elektřiny ve Spojeném království roste.”

Clive White, starší viceprezident divize pro inovativní technická řešení (Critical Mission Solutions-International) ve strojírenské firmě Jacobs, uvedl: „To, že vláda podpořila vývoj jaderných technologií nové generace včetně SMR, a její rozhodnutí zahájit jednání o Sizewell C, jsou velmi pozitivními kroky dopředu. Jaderná energie poskytne Spojenému království robustní základ a vytvoří po celé zemi vysoce kvalifikovaná a dobře placená pracovní místa, což je významným příspěvkem ve snaze o dosažení nulových emisí, které jsou zásadní pro boj s klimatickými změnami.“

Julianne Antrobus, šéf jaderného oddělení ve společnosti PA Consulting, říká: “Je skvělé, že se otevírají nové možnosti, jak zvládnout finanční výzvu, kterou jádro představuje, že se zaměřuje na regionální prosperitu a podporu vodíkové ekonomiky. Tento úkol si vyžádá, aby průmysl, vláda a společnost spolupracovaly na dosud nevídané úrovni a společně překonaly výzvu, kterou představuje tato velká energetická přeměna.“

Odborové sdružení Unite uvedla, že “vláda musí pořádně dupnout na plyn” při jednáních s EDF, jelikož “pouhá” Sizewell C by mohla vytvořit už během výstavby až 25 000 pracovních a 1500 studijních míst, a podpořit zhruba 2500 podniků, které se mají stát součástí dodavatelského řetězce.

Peter McIntosh, předseda odborového sdružení Unite pro energetiku, uvádí: “Uvědomujeme si, že jsou před námi stále překážky, například výběr modelu financování a to, jak se bude dařit EDF při výstavbě Hinkley Point C v Somersetu. Tato jednání jsou velmi obsáhlá a komplexní, samozřejmě pak hrozí, že mohou trvat dlouho, přitom čas je teď zcela klíčový, musíme v další dekádě naplnit potřeby průmyslu, podniků a spotřebitelů. Sizewell C odškrtne hned několik klíčových požadavků společnosti, včetně vytvoření tisíců kvalifikovaných pracovních míst, což výrazně prospěje post-covidovému a post-brexitovému hospodářství Spojeného království.”

Vince Zabielski, speciální poradce ve společnosti Pillsbury Law, specializující se na obchodní právo, řekl, že záměr implementovat model RAB při financování jaderných projektů, deklarovaný Bílou knihou energetiky, je “skvělý nápad”, jelikož umožňuje jaderným investorům získat úvěry za dobré ceny, ale RAB model “sám o sobě nestačí na to, vyřešit problém elektřiny, cenově přístupné spotřebitelům”.

“Model RAB neřeší žádné základní problémy týkající se rizik, a dokud nebudou vyřešeny otázky, týkající se výkonnosti celého projektu, nejspíš se nic nezmění. Bude-li model RAB aplikován příliš hrubě, může vest k nedbalému plánování a nedostatečnému zhodnocení všech rizik,” uvedl. “Hlavní problém s aplikací stávajícího modelu RAB pro výstavbu nové jaderné elektrárny je v tom, že nijak nenutí investory spolupracovat na tom, že bude výstavba dokončena včas a nepřekročí rozpočet. Investor nejde se svojí kůží na trh – v tomto modelu jsou jeho vklady zabezpečeny, i kdyby elektrárnu spláchla povodeň. (…) Bez robustního kontrolního mechanismu, ideálně kombinovaného s optimální strategií, kde spotřebitel a investor jsou na jedné straně, zůstane na spotřebiteli zaplatit případná nekompetentní rozhodnutí investora.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..