Na rozdíl od premiéra Andreje Babiše, který by nechal vypsání tendru na příští vládě, Petříček možnost vyhlášení této superzakázky zatím neodepisuje. Zohlednit se má podle něj postoj opozice už nyní, tedy před volbami.

jaderná energie - Seznam Zprávy: Petříček: Tendr v Dukovanech se nemusí odkládat - Nové bloky v ČR (Tomas Petricek) 1
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. (Zdroj: Vlada.cz)

„Pro takto zásadní projekt je důležitá shoda napříč politickým spektrem, která zejména co se týče bezpečnostních otázek zatím dosažená nebyla. Pokud správně nastavíme použití bezpečnostní výjimky, tak lze tuto dohodu najít i před parlamentními volbami. A pak je tendr možné vypsat,“ řekl Petříček Seznam Zprávám.

Opozice, zejména ODS a Piráti, stejně jako ministr zahraničí prosazují – na základě doporučení bezpečnostních a právních expertů tajných služeb a ministerstev zahraničí i vnitra – nepřizvání do tendru firem z autoritářských zemí, zejména Ruska a Číny.

„Pokud by však příští vláda měla projekt výrazně měnit či dále odložit, bylo by to reputační riziko pro Českou republiku. A i prakticky by to vedlo k odkladu a posunu dokončení celého projektu se všemi důsledky pro energetickou bezpečnost a pro schopnost zajistit energii pro české hospodářství,“ dodal dále ministr.

Celý článek, který se věnuje i Nejedlého cestě do Ruska, najdete zde.

Zdroj: Seznam Zprávy

O autorovi

admin

1 Comment

    Článek: „Opozice, zejména ODS a Piráti, stejně jako ministr zahraničí prosazují – na základě doporučení bezpečnostních a právních expertů tajných služeb a ministerstev zahraničí i vnitra – nepřizvání do tendru firem z autoritářských zemí, zejména Ruska a Číny.“

    Může mi někdo, na základě svých zkušeností, prozradit to sladké tajemství, kdo jiný než Rusko (a teoreticky Čína) by byl schopný dostavět Dukovany v zadaném časovém rámci, kde by reaktor splňoval všechna technická, bezpečnostní a ekonomická kritéria, kde by i dodávky jaderného paliva byly spolehlivé a kde by byla zaručena maximální účast českých firem?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..