Společnost Atomstrojexport (inženýringová divize ruského Rosatomu) předala čínské společnosti Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC) jaderný ostrov 4. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) po 2 letech provozu. Protokol o konečném převzetí obě strany podepsaly 25. prosince.

jaderná energie - Rosatom předal Číně 4. blok JE Tchien-wan po 2 letech garančního provozu - Nové bloky ve světě (48012741482 9029462324 k) 1
Čtyři bloky typu VVER-1000 v jaderné elektrárně Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)

„3. a 4. blok jaderné elektrárny Tchien-wan jsou velkým, významným a úspěšným projektem, který byl pro nás historický. Je nám upřímně líto se s ním loučit, ale, jak říkají Číňané, je třeba se dívat dopředu, do budoucnosti. A naší budoucností jsou bloky 7 a 8 v lokalitě Tchien-wan a bloky 3 a 4 v Sü-ta-pao (angl. Xudapu). Náš rusko-čínský tým udělá všechno pro to, abychom i tyto projekty dovedli ke zdárnému konci,“ řekl viceprezident pro čínské projekty Atomstrojexportu Alexej Bannik.

7. března 2019 v Pekingu proběhl slavnostní ceremoniál: podpis hlavní smlouvy na výstavbu zmíněných bloků Tchien-wan 7 a 8. Ruskou stranu zastupovali představitelé Atomstrojexportu a čínskou – představitelé CNNC. Podle této dohody Rosatom navrhne jaderný ostrov elektrárny a dodá pro oba bloky klíčové komponenty.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je v současnosti největším společným rusko-čínským projektem. Bloky 1 a 2 byly spuštěny v r. 2007, energetický provoz 3. bloku začal v prosinci 2017. Spolupráce na výstavbě druhé řady, Tchien-wan 3 a 4, probíhá na základě mezivládní dohody mezi Ruskem a Čínou. Základem je ruský projekt AES-91 s reaktorem typu VVER-1000, který splňuje všechny standardy Číny, Ruska a MAAE. Staví je společně ruský Atomstrojexport a čínská JNPC.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..