Společnost ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) oznámila, že 1. blok jaderné elektrárny Barakah dosáhl 100% výkonu a nyní vyrábí 1400 MW elektřiny. Tento blok, provozovaný společností Nawah, se tak stal největším producentem elektřiny v zemi a měl by naskočit na komerční provoz začátkem příštího roku.

jaderná energie - První reaktor v Emirátech jede naplno - Nové bloky ve světě (Barakah unit 1 Enec) 1
1. blok JE Barakah. (Zdroj: ENEC)

“První blok je první metou ve zcela nové éře našeho energetického sektoru, vykročili jsme do bezuhlíkové ekonomiky budoucnosti pro náš lid, kdy ten největší producent elektřiny vyrábí zcela bez emisí,” uvedl generální ředitel společnosti ENEC Mohamed Al Hammádí.

Korejský reaktor APR-1400 je první ze čtyř bloků, budovaných v jadenré elektrárně Barakah v regionu Al Dhafra, emirát Abú Dhábí. Stavba Barakah 1, prvního jaderného bloku v SAE, začala v roce 2012 a byla dokončena v r. 2018. Provoz reaktoru byl zahájen v červenci letošního roku a byl připojen k síti v srpnu, od té doby provozovatel pod dohledem místního dozorného úřadu, Federal Authority for Nuclear Regulation, postupně navyšoval výkon.

Nawah nyní čeká řada testů před odstávkou, kdy reaktor a všechny řídicí systémy projdou posledními kontrolami a úpravami před zahájením plného komerčního provozu.

“Toto je pro SAE zcela klíčový úspěch: spuštění Barakah 1 probíhá postupně a velmi bezpečně,” uvedl generální ředitel společnosti Nawah Alí Al-Hammádí. “Úspěšné dosažení 100% projektového výkonu, zcela pod naší kontrolou, které dokázal náš skvěle vyškolený a certifikovaný personál, je důkazem našeho odhodlání udržet provoz efektivní a zcela bezpečný. Nyní provádíme poslední zkoušky a údržbu před komerčním startem v r. 2021.“

JE Barakah staví konsorcium, vedené korejskou KEPCO, druhý blok dostavělo letos v červenci a 3. a 4. jsou dokončeny z 93 % a 87 %. Při plném provozu by podle ENEC měla elektrárna pokrýt až 25 % spotřeby elektřiny v zemi a ušetřit planetu 21 milionů tun CO2 ročně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..