21. prosince 2020 předala společnost RAOS Project Oy (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) zákazníkovi, společnosti Fennovoima, projektovou dokumentaci Basic Design Stage 1 s popisem technických řešení finské jaderné elektrárny Hanhikivi. Dokumentaci prošli a přijali odborníci společnosti Fennovoima.

jaderná energie - Projektová dokumentace JE Hanhikivi byla předána zákazníkovi - Nové bloky ve světě (Stavební práce v lokalitě Hanhikivi v prosinci 2020 Zdroj Fennovoima) 1
Stavební práce v lokalitě Hanhikivi v prosinci 2020. (Zdroj: Fennovoima)

Balík dokumentů první části základního projektu zahrnuje popis hlavních etap přípravy projektové dokumentace, která určuje technická řešení projektu jaderné elektrárny. Podle podmínek EPC kontraktu na výstavbu elektrárny Hanhikivi obsahuje tento balík klíčové součásti projektu jako je koncepční a funkční projekt, 3D model a projekty systémů a budov.

Předaná dokumentace představuje základ pro předběžnou bezpečnostní zprávu (PSAR), která musí být zhodnocena a schválena finským úřadem pro jaderný dozor STUK před vydáním stavebního povolení ze strany tamní vlády.

Předběžná bezpečnostní zpráva má 15 oddílů, představuje základní součást žádosti o stavební povolení a obsahuje popis všech aspektů, které souvisejí s bezpečností jaderné elektrárny: výběr lokality a umístění jaderné elektrárny, projektové základy a technická řešení, bezpečnostní postupy a opatření a závěry verifikace projektu z pohledu bezpečnosti.

Finskému regulátorovi STUK bylo dosud předáno pět oddílů této bezpečnostní zprávy. Do konce roku 2020 mu budou podle plánu předány další dva oddíly. Práce na předběžné bezpečnostní zprávě by měly být dokončeny na jaře 2021.

Požadavky STUKu na to, jak detailně musejí být dokumenty ve fázi povolování vypracovány, jsou ve srovnání s jinými zeměmi podstatně vyšší. To představuje výhodu pro další etapy realizace projektu, protože se tím dá vyhnout zdržením kvůli tomu, že by projekt mohlo být nutné přepracovávat až ve fázi probíhajících stavebních prací.

Tento přístup k přípravě dokumentace odpovídá požadavkům finské legislativy, tamním zákonům a také pravidlům a předpisům platným v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, které vypracovává STUK a které zohledňují doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Asociace západoevropských dozorných orgánů (WENRA) ad.

Technický ředitel společnosti Fennovoima Janne Liuko uvádí: „Před tím, než jsme dokumentaci předali STUKu, jsme provedli vlastní kontrolu dokumentů a hodnocení bezpečnosti projektu. Jako zodpovědný vlastník a budoucí provozovatel považujeme nezávislou kontrolu ve všech fázích za samozřejmou.“

Ředitel inženýringu JE Hanhikivi ve společnosti RAOS Project Ivan Došuk říká: „Basic Design Stage 1 představuje základní objem dokumentace, která popisuje technická řešení projektu. V letošním roce byl předán zákazníkovi, zhodnocen a předběžně přijat. Tato etapa řeší hlavní část otázek spojených s projektováním. V prvních měsících roku 2021 budeme pokračovat v práci na řadě detailů tohoto projektu. Naším celkovým cílem je stanovit už v tomto „papírovém stádiu“ všechny technické podrobnosti projektu a tím minimalizovat nebo zcela vyloučit rizika toho, že bude nutné během výstavby některé věci přepracovávat. Kromě vysoké detailnosti dokumentace, jsme museli projekt předat kompletně v digitální podobě, takže součástí předávaného balíku je i 3D model a informační model projektované jaderné elektrárny. Ty společně dávají možnost efektivně řídit změny v pozdějších fázích životního cyklu jaderné elektrárny a zaručují transparentnost a souslednost projektových řešení.“

Příprava, kontrola a schvalování dokumentace probíhá v těsné spolupráci mezi generálním dodavatelem a zákazníkem.  Dokončení této důležité fáze svědčí o tom, že pracovní procesy jsou dobře nastaveny a umožňují společné porozumění očekávaným výsledkům a požadavkům v oblasti technologií, kvality, bezpečnosti a realizace projektu.

O projektu:

Podle projektu na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi bude v této lokalitě postaven jeden blok typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1200 MWe. Elektrárna vznikne na mysu Hanhikivi ve finském regionu Severní Ostrobotnie. V současnosti je projekt ve fázi povolování a přípravných prací v lokalitě.

Zákazníkem, vlastníkem a provozovatelem budoucí jaderné elektrárny je finská společnost Fennovoima Oy. Generálním dodavatelem je podle EPC kontraktu, který byl podepsán v prosinci 2013, společnost RAOS Project Oy, dceřiná společnost Rosatomu. Podle kontraktu je ruská strana dodavatelem schvalovací, funkční a pracovní dokumentace jaderné elektrárny stavěné na klíč.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..