Skupina polských ekologických a klimatický aktivistů požádala německou vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí úplně opustit jadernou energetiku z roku 2011. 18. prosince zástupci hnutí FOTA4Climate předali německé ambasádě ve Varšavě otevřený dopis, který podepsali vědci, intelektuálové, aktivisté a řada „znepokojených občanů“.

jaderná energie - Polští aktivisté vyzývají Německo k návratu k jádru - Životní prostředí (fota4 climate protest) 1
Demonstrace za klima organizace FOTA4Climate. (Zdroj: FOTA4Climate)

Ve své výzvě argumentují, že pokud má lidstvo čelit klimatickým změnám efektivně, je nezbytné ponechat jaderné elektrárny v Německu a jiných zemích v provozu, “dokud nezavedeme účinné a použitelné technologie ukládání elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů”.

“Pokud se vzdáme nízkoemisní jaderné energetiky ve chvíli, kdy stále spalujeme uhlí, dostaneme se do velkých technických a technologických problémů, které v krátkém čase jen těžko zvládneme a budeme se muset dále spoléhat na fosilní paliva, především na zemní plyn,” uvádějí.

V prosinci 2019 FOTA4 Climate a její stoupenci v Německu protestovali proti uzavření jaderné elektrárny Philipsburg, která byla v plném provozu.  

V dopise, který rozeslalo oddělení pro jadernou energii polského Ministerstva pro klima a životní prostředí, uvedli: „Jsme si zcela vědomi, že diskuze o roli jaderné energie v dlouhodobém modelu udržitelné energetiky není ani zdaleka u konce a že potřebujeme více vědecky podložených dat. Je ovšem jisté, že vzdát se tohoto nízkoemisního zdroje teď, dokud stále spalujeme uhlí, způsobí v krátkodobé perspektivě velké technické a technologické problémy, které povedou k větší spotřebě fosilních paliv, především zemního plynu. Rozhodně tak nedosáhneme požadované rychlé a efektivní dekarbonizace.“

Autoři citovali závěry vědců z celého světa, kteří spolupracují s Mezivládním panelem pro změnu klimatu, z nichž vyplývá, že jedině rychlé a efektivní upuštění od fosilních paliv dá lidstvu šanci udržet vzrůst teploty zemské atmosféry kolem hodnoty 1,5 °C.

“V sázce je budoucnost miliard lidí,” uvádějí. “Z tohoto důvodu vyzýváme německou vládu, aby přehodnotila svoje rozhodnutí zcela opustit jadernou energetiku, anebo aby tento odchod alespoň oddálila do té doby, než zcela opustíme spalování fosilních paliv v energetice a zavedeme účinné technologie ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů. Urychlí to dekarbonizaci a ukáže dobrý příklad a naději jiným zemím světa, aby přijaly správná rozhodnutí ohledně svých energetických systémů a rovněž se rozhodly postavit čelem klimatické výzvě a destrukci, kterou způsobujeme v biosféře Země.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..