Italský Enel oznámil, že jeho dceřiná společnost Enel Produzione a český Energetický a průmyslový holding (EPH) se dohodly poskytnout dodatečné úvěry na dostavbu 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce a změnily podmínky, za kterých EPH může odkoupit podíl Enel ve společnosti Slovenské elektrárne (SE). Enel podepsal dohodu s dceřinou firmou EPH, EP Slovakia BV, která upravuje ustanovení smlouvy z roku 2015, týkající se prodeje podílu Enel Produzione v SE. 

jaderná energie - Mochovce 3 a 4 získaly nové úvěry - Nové bloky ve světě (Mochovce 3 and 4 Slovenske Elektrarne) 1
Jaderná elektrárna Mochovce. (Zdroj: Slovenské elektrárne)

18. prosince 2015 a 28. července 2016 strany oznámily podpis smlouvy, podle které celý podíl Enel Produzione ve Slovenské elektrárne, rovný 66 % kapitálu SE, měl přejít nově vytvořené společnosti Slovak Power Holding BV (HoldCo). Dále mělo podle smlouvy po splnění určitých podmínek přejít 100 % HoldCo v celkové hodnotě 750 mil. eur ve dvou krocích společnosti EP Slovakia BV.

Stavba Mochovce 3 a 4 byla obnovena v roce 2008, původně měla být dokončena v roce 2013 za celkovou cenu 2,8 miliard eur. Tento měsíc bylo oznámeno navýšení na 6,2 miliard eur. Zavážení paliva by aktuálně mělo začít v dubnu 2021 ve 3. bloku a v roce 2023 ve 4.

Na základě této nové dohody vytvořily Enel Produzione s EPH několik dodatků, které dávají rámec finanční podpoře na dostavbu Mochovce 3 a 4 pro Slovenské elektrárne, a také mechanismům, podle kterých Enel může odprodat zbytek svého podílu HoldCo (není ovšem k tomu zavázána, jsou to tzv. put a call opce).

Enel Produzione podle nové dohody poskytne, přímo nebo přes další členy Enel Group, několik půjček HoldCo, čímž k těmto penězům získají přístup i Slovenské elektrárne. Jejich maximální výše bude 570 mil. eur, budou splatné do r. 2032. Jednotlivé části půjčky dodá postupně, podle harmonogramu dostavby Mochovce 3 a 4.

Výplata první části, 270 mil. eur, je vázána na několik podmínek, například podpis několika smluvních dodatků o úvěru mezi bankami a Slovenskými elektrárnami, které zohledňují pokrok ve výstavbě, a několik dalších podmínek obvyklých u tohoto typu transakcí. Uvolnění této první částky je podmínkou účinnosti pro ostatní dodatky k dohodě, podepsané všemi stranami.

Tyto úvěry v celkové výši 570 mil. eur už byly skupině Enel Group vyplaceny společně s úvěrem 700 mil. eur na základě různých dodatků, které strany podepsaly v roce 2018 a jejichž doba splatnosti byla rovněž prodloužena do roku 2032. Nová, současná dohoda rovněž předpokládá, že EPH ze své strany poskytne další úvěr ve výši 200 mil. eur.

Do dodatků, souvisejících s regulací put a call opcí, Enel vnesl úpravy takzvaných ‚trigger events‘ (rozhodná událost), po kterých mohou Enel Produzione a EPH příslušné opce uplatnit. Dodatky také ruší tzv. “long stop date” – dobu, po kterou mohou obě strany odstoupit od dohody. Call nebo put opci mohou strany uplatnit ve chvíli, kdy budou splněny tři podmínky: šest měsíců od dokončení zkušebního provozu Mochovce 4; dokončení první odstávky Mochovce 4; splacení úvěrů do roku 2032.

Nová dohoda také umožňuje EPH uplatnit takzvané „early-call opce“ po šesti měsících od podepsání upravené smlouvy a než uplynou čtyři roky od dokončení zkušebního běhu Mochovce 4, nebo do prosince 2028.

Celková hodnota úvěrů 750 mil. eur není stanovena pevně: posoudí ji tým nezávislých odborníků na základě vzorců stanovených původní smlouvou. Nová dohoda přichází s dodatky, které se týkají vyloučení části investic, se kterými bylo původně počítáno při dostavbě Mochovce 4, a také stanovení výše podílu podnikové hodnoty tohoto bloku, které bude odviset od toho, zda opce budou uplatněny, či nikoliv.

Pro případ uplatnění ‚early call opce‘ ze strany EPH stanovuje dohoda tzv. cap a floor sazby, jejichž výše bude záležet na výpočtu ceny a uplatnění opcí – v rozmezí od 25 do 750 mil. eur.

Podle nové dohody ve chvíli, kdy jsou opce využity, přebírá EPH příslušné půjčky. V případě, že dojde na “early-call opci”, začne EPH přebírat půjčky podle harmonogramu, začínajícího v roce 2026, s tím, že poslední část by měla být vyplacena nejpozději v roce 2032.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..