Ruské loděnice Zvezda dostaly licenci na stavbu jaderných ledoborců, uvádí společnost Rosněfť: „Loďařský komplex Zvezda obdržel povolení ke stavbě jaderných ledoborců podle platných norem Ruské federace. Loděnice úspěšně prošly prověrkou Meziregionální územní správy pro Sibiř a Dálný východ spadající pod Federální úřad pro ekologický, technický a jaderný dozor.“

jaderná energie - Loděnice Zvezda získaly povolení ke stavbě jaderných ledoborců - Jádro na moři (ledokol lider maket) 1
Model ledoborce Lider. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Tuto licenci potřebovaly, mimo jiné, ke stavbě ledoborců podle nového projektu 10510 Lider. Tyto lodě se mají stát nejvýkonnějšími ledoborci v dějinách světového námořnictví a jejich klíčovou rolí bude celoroční doprovod obchodních plavidel po Severní mořské cestě. Zvezda se stala jedinou ruskou loděnicí, která dostala zelenou se projektu 10510 ujmout.

V červnu 2020 začaly tyto loděnice s řezáním oceli pro jaderný ledoborec Rossija, první z nové řady. Dokončení stavby je plánováno na rok 2027.  

Délka nového ledoborce bude činit 210 metrů, šířka 47 metrů a ponor 13 metrů. Pohánět jej budou dva jaderné reaktory typu RITM-400, čtyři turbíny a čtyři lodní elektromotory.

Celkový výkon energetických bloků ledoborce bude 120 MW a zvládne tak prolamovat led o síle až 4 metry rychlostí 2 uzlů. Ledy o síle 2 metry ledoborec zvládne cestovat rychlostí až 12 uzlů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..