14. prosince 2020 bylo do aktivní zóny 3. bloku maďarské jaderné elektrárny Paks s reaktorem VVER-440 zavezeno čerstvé jaderné palivo, které obsahovalo 18 palivových kazet nové modifikace. Nové palivo bude během plánovaných odstávek postupně zavedeno ve všech čtyřech blocích elektrárny.

jaderná energie - JE Paks zavezla novou modifikaci ruského jaderného paliva - Palivový cyklus (Reaktorový sál jaderné elektrárny Paks) 1
Reaktorový sál jaderné elektrárny Paks. (Zdroj: Rosatom)

Vývoj nové modifikace paliva byl dokončen v roce 2020 na základě smlouvy mezi Palivovou společností Rosatomu TVEL a provozovatelem Pakse, společností MVM Paks NPP Ltd. Díky němu bude optimalizován vodo-uranový poměr (poměr hmotnosti vody a uranu) v aktivní zóně reaktoru, což zvýší účinnost využití jaderného paliva a zlepší ekonomiku provozu bloků. Nové palivo vyrobil podnik MSZ, který patří do struktury TVELu.

„Přechod na nové jaderné palivo představuje možnost zlepšit technické i ekonomické parametry provozu jaderných bloků, aniž by byly nutné velké investice. Vývojem nových konstrukcí a modifikací paliva pro reaktory VVER-440 se zabýváme velmi aktivně. Nyní máme rozpracovány projekty nových paliv pro finskou elektrárnu Loviisa, české Dukovany a slovenské Mochovce a Bohunice. I když jde o jeden a ten samý typ reaktoru, odlišují se jednotlivé projekty vývoje nového paliva, protože zohledňujeme individuální požadavky a přání našich zákazníků,“ uvedla prezidentka TVELu Natalia Nikipelovová.

Do projektu na vývoj a prokazování nové modifikace paliva pro Paks se zapojili odborníci ze společnosti OKB Gidropress (součást strojírenské divize Rosatomu a konstruktér reaktorů VVER), Bočvarova institutu (ústav pro výzkum materiálů spadající pod TVEL), výrobního podniku MSZ a Kurčatovského institutu. Komplexními hydraulickými, životnostními a vibračními zkouškami prošly nové kazety v testovací laboratoři společnosti OKB Gidropress.

Paks je jedinou jadernou elektrárnou v Maďarsku a má souhrnný výkon 2000 MWe. Tvoří ji čtyři bloky VVER-440 spouštěné v letech 1982 až 1987. Ročně elektrárna vyrobí zhruba 15 TWh elektřiny, což představuje asi polovinu domácí výroby elektřiny (a třetinu domácí spotřeby).

V současnosti jde o jediné bloky VVER-440 provozované s 15měsíční palivovou kampaní. V roce 2018 získal projekt na prodloužení palivové kampaně v Paksi evropskou cenu Quality Innovation Award v kategorii Inovace velkých podniků. Na projektu s provozovatelem elektrárny spolupracovaly u ruské firmy jako TVEL, Kurčatovský institut, OKB Gidropress, Bočvarův institut a MSZ.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..