14. prosince 2020 bylo do aktivní zóny 3. bloku maďarské jaderné elektrárny Paks s reaktorem VVER-440 zavezeno čerstvé jaderné palivo, které obsahovalo 18 palivových kazet nové modifikace. Nové palivo bude během plánovaných odstávek postupně zavedeno ve všech čtyřech blocích elektrárny.

Reaktorový sál jaderné elektrárny Paks. (Zdroj: Rosatom)

Vývoj nové modifikace paliva byl dokončen v roce 2020 na základě smlouvy mezi Palivovou společností Rosatomu TVEL a provozovatelem Pakse, společností MVM Paks NPP Ltd. Díky němu bude optimalizován vodo-uranový poměr (poměr hmotnosti vody a uranu) v aktivní zóně reaktoru, což zvýší účinnost využití jaderného paliva a zlepší ekonomiku provozu bloků. Nové palivo vyrobil podnik MSZ, který patří do struktury TVELu.

„Přechod na nové jaderné palivo představuje možnost zlepšit technické i ekonomické parametry provozu jaderných bloků, aniž by byly nutné velké investice. Vývojem nových konstrukcí a modifikací paliva pro reaktory VVER-440 se zabýváme velmi aktivně. Nyní máme rozpracovány projekty nových paliv pro finskou elektrárnu Loviisa, české Dukovany a slovenské Mochovce a Bohunice. I když jde o jeden a ten samý typ reaktoru, odlišují se jednotlivé projekty vývoje nového paliva, protože zohledňujeme individuální požadavky a přání našich zákazníků,“ uvedla prezidentka TVELu Natalia Nikipelovová.

Do projektu na vývoj a prokazování nové modifikace paliva pro Paks se zapojili odborníci ze společnosti OKB Gidropress (součást strojírenské divize Rosatomu a konstruktér reaktorů VVER), Bočvarova institutu (ústav pro výzkum materiálů spadající pod TVEL), výrobního podniku MSZ a Kurčatovského institutu. Komplexními hydraulickými, životnostními a vibračními zkouškami prošly nové kazety v testovací laboratoři společnosti OKB Gidropress.

Paks je jedinou jadernou elektrárnou v Maďarsku a má souhrnný výkon 2000 MWe. Tvoří ji čtyři bloky VVER-440 spouštěné v letech 1982 až 1987. Ročně elektrárna vyrobí zhruba 15 TWh elektřiny, což představuje asi polovinu domácí výroby elektřiny (a třetinu domácí spotřeby).

V současnosti jde o jediné bloky VVER-440 provozované s 15měsíční palivovou kampaní. V roce 2018 získal projekt na prodloužení palivové kampaně v Paksi evropskou cenu Quality Innovation Award v kategorii Inovace velkých podniků. Na projektu s provozovatelem elektrárny spolupracovaly u ruské firmy jako TVEL, Kurčatovský institut, OKB Gidropress, Bočvarův institut a MSZ.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..