„Onkalo naprosto mění pohled na dlouhodobou udržitelnost jaderné energetiky,“ uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Mariano Grossi 26. listopadu 2020 po návštěvě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva, které jako první na světě staví Finsko v lokalitě Olkiluoto.

jaderná energie - Generální ředitel MAAE navštívil budoucí hlubinné úložiště Onkalo - Back-end (Grossi in Onkalo) 1
Generální ředitel MAAE Mariano Grossi (uprostřed) v úložišti Onkalo. (Zdroj: MAAE)

Od kontaktu se životním prostředím bude použité palivo z finských jaderných elektráren izolováno až 450 metrů pod zemí, a to po tisíce let. Úložiště vychází z konceptu KBS-3, se kterým přišla švédská společnost SKB, která se zabývá ukládáním radioaktivních odpadů, společně s finskou společností Posiva Oy, která je zodpovědná za nakládání s použitým jaderným palivem.

„Nakládání s odpady leželo vždy v centru diskuzí o jaderné energetice a udržitelnosti jaderných technologií po celém světě. Každý už slyšel o myšlence vybudovat geologické úložiště pro vysoce aktivní odpady, ale jediné Finsko ji realizuje,“ řekl Grossi.

„Ve Finsku jsou na jedné lodi regulátoři, provozovatelé jaderných bloků a zkušený personál. Je úžasné vést projekt tohoto typu. Naše zkušenosti teď budou dostupné všem zástupcům průmyslu z celého světa,“ uvedla Janne Mokka, prezidentka společnosti Posiva Oy.

Poblíž úložiště se nachází jaderná elektrárna Olkiluoto, kde jsou provozovány dva jaderné bloky a výstavba třetího je dokončována. V Olkiluotu se setkali Grossi a prezident společnosti TVO Jarmo Tanhua a probírali spolu kromě úložiště Onkalo a bloku Olkiluoto 3 také jadernou bezpečnost, zavádění směrnic MAAE a význam jaderné energetiky při boji se změnami klimatu.

„V boji se změnou klimatu hraje naprosto zásadní roli nízkouhlíková energetika, jako jsou obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny. Jádro zůstává podstatnou součástí finského i evropského energetického mixu při přechodu k uhlíkově neutrální společnosti. Jaderná energetika slouží jako stálý energetický zdroj, který podporuje stabilní dodávky elektřiny oproti volatilní vodní, větrné a solární energetice,“ řekl Tanhua.

Přes 80 % elektřiny vyrobené ve Finsku pochází z bezemisních zdrojů a toto číslo má v budoucnu opět vzrůst díky dokončení 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, který má být uveden do provozu v roce 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..