Francouzská společnost Framatome nedávno podepsala dohodu o partnerství s Metroscope, dceřinou firmou EDF Group působící v oblasti vývoje softwaru, při dodávkách nástrojů pro výkonovou diagnostiku a modelování zákazníkům z oblasti jaderného průmyslu. 1. prosince 2020 o tom na svém webu informoval časopis Nuclear Engineering International Magazine.

jaderná energie - Framatome a Metroscope budou pomocí digitálních dvojčat zvyšovat výkon JE - Ve světě (metroscope symptoms) 1
Screenshot grafu ze softwarového řešení společnosti Metroscope. (Zdroj: Metroscope)

Tato technologie používá digitální dvojčata a umělou inteligenci zabudovanou do vysoce výkonných aplikací k diagnostice pro optimalizaci provozu elektráren.

„Rychle se rozvíjející technologie už dnes formují budoucnost jaderné energetiky. Jsme v čele poskytování inženýringových služeb cestou partnerství a specializovaných programů na poli umělé inteligence a modelování digitálních dvojčat jaderných reaktorů. Díky našemu partnerství s Metroscopem budou mít provozovatelé jaderných bloků k dispozici zásadní informace a včasnou detekci pro zvyšování výkonu, což našim zákazníkům přinese okamžité finanční úspory provozních nákladů,“ uvedla Catherine Cornand, starší viceprezidentka ve společnosti Framatome.

Digitální dvojče je tvořeno fyzikálním modelem se speciální kalibrací pomocí dat přímo z jaderného bloku a provozních zkušeností. Při jeho vývoji hrají zásadní roli zkušenosti v oblasti termohydraulického modelování a výkonové analýzy. Právě vypracování digitálního dvojčete bude zajišťovat Framatome a Metroscope dodá zákazníkům svůj průlomový software společně s podporou a školením.

Metroscope doplňuje nabídku Framatomu v oblasti diagnostiky, protože je zaměřen na výkonnost sekundárního okruhu jaderných elektráren. Díky včasnému odhalování rizik nebo nezvyklostí v sekundární části elektrárny poskytnou společnosti Framatome a Metroscope provozovatelům bezkonkurenční možnost optimalizovat svou výrobu a předvídat nezbytnou údržbu bloku.

„Spojením s Framatomem náš start-up vstupuje do nové fáze svého rozvoje. Společně budeme těžit z toho že nejlepší odborníci budou dodávat naše technologie zákazníkům po celém světě,“ řekl Aurélien Schwartz, generální ředitel Metroscope.

Software společnosti Metroscope získal v roce 2019 cenu Nuclear Innovation of the Year od Francouzské nukleární společnosti (SFEN). V současnosti je používán ve 40 jaderných blocích provozovaných společností EDF, aby dohlížel na výrobu elektřiny. V plánu je rozšíření do zbývajících bloků společnosti EDF ve Francii. Aktivní projekty v Evropě a Severní Americe zahrnují jak jadernou, tak klasickou energetiku, ale také chlazení datových center.

Zdroj: NEIMagazine.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..