Grzegorz Stanislavsky, člen dozorčí rady polské společnosti Polenergia a zároveň ředitelské rady společnosti pro ukrajinský energetický most (Ukraine Power Bridge Company), ve svém prohlášení trvá na smysluplnosti projektu ukrajinsko-evropského energetického mostu a že by měl pokračovat dál. Řekl, že tato iniciativa má podle něj velký geopolitický význam, nejen pro Ukrajinu a Energoatom, nýbrž pro všechny evropské země, “které jsou nyní nuceny bojovat o svou energetickou nezávislost”.

jaderná energie - Energetický most je významný geopolitický projekt, uvedla Polenergia - Ve světě (Polenergia) 1
Grzegorz Stanislavsky ze společnosti Polenergia. (Zdroj: Energoatom)

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom provozuje všechny čtyři jaderné elektrárny v zemi: Záporožskou, Rovenskou, Južnoukrajinskou a Chmelnickou, dohromady bloků. Projekt “Energetický most” by propojil 2. blok Chmelnické elektrárny přes Burštýnský energetický ostrov s Rzeszówem v Polsku a Albertirsou v Maďarsku. Tento blok by se tak odpojil od národní sítě a přesměroval tok do celoevropské ENTSO-E.

Podle zprávy z Energoatomu, datované 2. prosincem, Stanislavski uvedl, že Energetický most by Evropě zaručil stabilní dodávky ekologicky čisté a levné elektřiny. Dodal, že ukrajinské jaderné kapacity mohou dodávat například do pobaltských zemí tranzitem přes Polskem a Energoatom by se tak postaral o jejich energetickou bezpečnost.

“Ukrajina, která disponuje 55 000 MW výkonu, se tak může stát srdcem energetického uzlu pro Střední a Východní Evropu,” uvedl.

Prezident Energoatomu Petr Kotin zdůraznil, že společnost hodlá tento projekt rozvíjet „i přes nedávné problémy“. Uvedl: „Ze své strany děláme všechno, co je v našich silách, pro jeho uskutečnění.  Energoatom především hodlá získat příležitost, jak dodávat Evropě bezuhlíkovou elektřinu, kterou vyrábějí ukrajinské jaderné elektrárny. Trváme na tom, že tvrzení, obviňující tento projekt z toho, že by mohl ohrozit integraci ukrajinské národní sítě a ENTSO-E, nejsou vůbec ničím podložená.“

Podle něj byl Energetický most už od samého počátku pokládán za zásadní krok směrem k synchronizaci ukrajinských jaderných elektráren s evropskou přenosovou soustavou a „v žádném případě za alternativu k tomuto procesu“.

Viceprezident Energoatomu Herman Haluščenko zdůraznil strategický význam tohoto projektu pro Ukrajinu: “Ano, náš postoj se neshodl s názorem Ministerstva energetiky, které mluvilo o stažení celého projektu, ovšem my jsme v tom od začátku viděli přínos, který přesahuje energetiku. Je to celonárodní projekt, který učiní Ukrajinu mocným hráčem na evropském energetickém trhu.“ Dodává: „Teď musíme sjednotit své síly a přesvědčit všechny účastníky, že každému z nich Energetický most přinese výhody“. Dle jeho názoru projekt rovněž podpoří přechod celé Evropy na vodíkovou energetiku.

V srpnu 2019 Ministerstvo energetiky ohlásilo vítěze výběrového řízení na zahraničního partnera v konsorciu Ukraine Power Bridge Company Limited. Stali se jimi Westinghouse, EDF, Polenergia International a maďarská národní energetická společnost MVM.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Energetický most je jistě zajímavá varianta propojení dodávek elektřiny z jednoho státu do druhého. Je zajímavé že tato varianta je dobrá, ale když nad druhou stranou Polska začal stavět Rosatom elektrárnu s výkonem 2400 MWe u Nemanu v Kaliningradském regionu, byl s tím obrovský problém. Přičemž pokud se staví velký zdroj, s investicemi do rozvodné sítě se tak nějak i počítá vždycky. Samozřejmě, že dostavba trojky a čtyřky v Chmelnické JE dává smysl a zvláště tehdy, když jsou bloky již v určité fázi rozestavěnosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..