Zavážení 177 palivových kazet do aktivní zóny 2. bloku jaderné elektrárny Karáčí začalo 28. listopadu 2020. Čínská společnost CNNC (China National Nuclear Corporation), která tento blok v Pákistánu staví, to podle World Nuclear News oznámila 2. prosince 2020. Blok by měl vstoupit do komerčního provozu v příštím roce.

jaderná energie - Do pákistánského bloku Hualong One bylo zavezeno palivo - Nové bloky ve světě (Karachi 2 fuel loading November 2020 CNNC) 1
První palivová kazeta je zavážena do aktivní zóny 2. bloku JE Karáčí. (Zdroj: CNNC)

Společnost CNNC uvedla, že zavážení paliva značí to, že tento blok vstupuje do fáze spouštění a pokládá pevný základ pro následné dosažení kritičnosti a výrobu elektřiny.

Druhý a třetí blok jaderné elektrárny Karáčí jsou prvními exportními bloky čínské technologie Hualong One, která je na mezinárodním trhu označována jako HPR-1000. CNNC dále uvedla, že tento projekt pomohl vytvořit v Pákistánu nová pracovní místa, pro region nabídl přes 10 000 pozic.

Výstavba 2. bloku začala v roce 2015 a 3. bloku v roce 2016. Montáž vnitroreaktorových součástí v 2. bloku proběhla v lednu 2019 a ve 3. bloku letos v dubnu. Bloky by měly být uvedeny do komerčního provozu v dubnu 2021 a 2022.

Studené zkoušky bloku, které potvrdily správnou montáž a připravenost systémů, které mají bezpečnostní význam, byly v druhém bloku dokončeny v prosinci 2019. Hlavním cílem bylo ověřit těsnost primárního okruhu. Horké zkoušky, které zahrnovaly zvýšení teploty v primárním okruhu, byly dokončeny 4. září. Jejich cílem bylo ověřit správnou funkčnost chlazení a bezpečnostních systémů. Během horkých zkoušek jsou simulovány tepelné pracovní podmínky bloku a kontroluje se, zda součásti jaderného a klasického ostrova splňují všechny projektové požadavky.

Do konce roku 2022 mají být v Číně připojeny k síti celkem 4 bloky Hualong One: 5. a 6. blok elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing) a 3. a 4. blok elektrárny Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang). Nejdále je 5. blok Fu-čchingu, který byl 27. listopadu připojen k přenosové síti a který 21. října dosáhl kritičnosti. CNNC dále zahájila výstavbu dvou bloků Hualong One v Čang-čou (angl. Zhangzhou) a prvního ze dvou bloků v Tchaj-pching-ling (angl. Taipingling).

Společnost General Nuclear Services, dcera francouzské EDF a čínské CGN, nabízí reaktory HPR-1000 pro plánovanou jadernou elektrárnu v britské lokalitě Bradwell.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..