Přípravná část projektu na dokončení 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny na Ukrajině byla dokončena, a mohly tak být obnoveny stavební práce. Minulý týden to podle World Nuclear News uvedl Pjotr Kotin, prezident Energoatomu, provozovatele všech ukrajinských jaderných bloků.

jaderná energie - Byly obnoveny stavební práce v Chmelnické JE na Ukrajině - Nové bloky ve světě (Khmelnitsky) 1
Prezident Energoatomu Pjotr Kotin (vpravo) a viceprezident Energoatomu Herman Halušenko (vlevo) ve Chmelnické jaderné elektrárně. (Zdroj: Energoatom)

Projekt je součástí dekretu ukrajinského prezidenta z 22. září 2020.

Energoatom 24. listopadu 2020 uvedl, že podle předběžného závěru je stav předepjatých železobetonových konstrukcí rozestavěných bloků plně v souladu s projektovými požadavky. „Jde o vyčerpávající odpověď pro ty, kteří tvrdí, že rozestavěné bloky není možné dokončit vzhledem ke špatnému stavu betonu. Pro nás pro všechny jde o velmi dobrou zprávu. Je čas začít pracovat,“ řekl Kotin.

Legislativní aspekty projektu Kotin komentoval: „Očekáváme, že koncem listopadu ministerstvo pro ekologii schválí studii dopadu na životní prostředí dokončení 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny. Věřím, že pak bude rychle připraven návrh zákona o umístění, projektování a výstavbě bloků a že jej parlament schválí do konce letošního roku.“

Viceprezident Energoatomu Herman Halušenko řekl, že projekt „vytvoří pracovní místa pro desítky tisíc Ukrajinců, protože je důležité lokalizovat výrobu komponent pro dokončování bloků do domácích firem a využít vědecký a technický potenciál, který jsme si uchovali“. Dodal: „Máme všechny předpoklady pro to, aby tento projekt zaujal první místo v zemi z pohledu rozsahu a strategického významu.“

Energoatom podle Halušenka udělá vše pro to, aby zajistil, že všechny tendry na nákup zboží a služeb a všechny soutěže na výběr dodavatelů proběhnou co nejtransparentněji to bude možné.

Stavební práce na 3. bloku původně začaly v září 1985 a na 4. v červnu 1986. Oba bloky mají mít reaktory VVER-1000 V-320 o výkonu 1000 MWe. V roce 1990, kdy byla jejich výstavba pozastavena, byl 3. blok hotov ze 75 % a 4. z 28 %.

Projekt na dokončení 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny je součástí plánu, který Ukrajina nazývá Energetický most. Podle něj by tyto bloky měly dodávat elektřinu do zemí Evropské unie a měly by být dokončeny v roce 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..