Společnost Bradwell Power Generation Company Limited (BPGC), usilující o stavbu nové jaderné elektrárny Bradwell B v britském Essexu, dostala povolení vyrábět elektřinu od britského úřadu pro regulaci trhu s plynem a elektřinou Ofgem. Pro zahájení výstavby nového bloku s čínským reaktorem HPR-1000 ovšem firma musí ještě získat další licence, především stavební povolení.

jaderná energie - Bradwell B získala licenci na výrobu elektřiny - Nové bloky ve světě (UK HPR1000 CGN) 1
Vizualizace britské verze bloku HPR-1000. (Zdroj: CGN)

V červnu letošního roku BPGC požádala Ofgem o udělení tohoto povolení, které musejí mít všichni provozovatelé elektráren. Úřad žádost přijal a umožnil veřejnou diskuzi o něm na svých webových stránkách, komentáře přijímal do 18. srpna.

16. prosince Ofgem povolení vydal a požehnal tak Bradwell B “vyrábět elektřinu v oblasti, uvedené v Harmonogramu 1, za účelem dodávat ji do libovolného provozu, nebo takové dodávky umožnit”.

“Tento krok je důležitým milníkem na cestě k dokončení projektu Bradwell B a svědčí o tom, že se nám daří pokračovat,” řekl Alan Raymant, šéf Bradwellu pro produkci elektřiny. “Výrobní licence je ovšem jen jedním z mnoha povolení, které potřebujeme k zahájení výstavby a provozu Bradwell B. Budeme pilně pracovat, připravovat své návrhy a budovat projektový tým, ať ve správný čas můžeme ukázat všem regulačním úřadům, že tuto elektrárnu, zcela nezbytnou pro naši energetickou infrastrukturu, dokážeme postavit.”

Bradwell Power Generation ve své zprávě zdůrazňuje, že povolení bylo vydáno krátce poté, co minulý týden vyšla vládní britská Bílá kniha energetiky (Energy White Paper), kde kabinet ministrů deklaroval, že se Spojené království bude držet plánů na dekarbonizaci včetně výstavby velkých jaderných elektráren, jež “jsou a budou důležitým zdrojem spolehlivé a čisté elektřiny”.

Podle smlouvy o strategické investici, podepsané v říjnu 2016, China General Nuclear (CGN) souhlasila s převzetím 33,5% podílu v jaderné elektrárně Hinkley Point C (reaktor EPR), kterou staví v Somersetu francouzská EDF, a podílet se na výstavbě nových jaderných elektráren Sizewell v Suffolku a Bradwell v Essexu. Sizewell C bude rovněž typu EPR od EDF, zatímco nové bloky v Bradwellu budou čínského typu HPR-1000.

V rámci této smlouvy CGN vytvořila společný podnik s EDF Energy, jehož jménem žádá nyní britské úřady o povolení k výstavbě HPR-1000. Právě prochází hodnocením projektu (Generic Design Assessment), k výstavbě na konkrétním místě bude potřebovat další povolení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..