Inženýři z pobočky Bilfinger Noell v německém Würzburgu nyní studují výkresy a na základě zkušeností s lapači taveniny pro ostatní bloky EPR připravují nová zdokonalení konstrukce této komponenty. Jejich cílem je zdokonalit systém pro stabilizaci taveniny CMSS (Core Melt Stabilisation System) pro britské bloky Hinkley Point C. 2. prosince o tom informoval časopis NEI Magazine.

jaderná energie - Bilfinger vylepšuje lapač taveniny pro Hinkley Point C - Nové bloky ve světě (NEI p29 1120) 1
Fotografie prvního bloku Hinkley Point C ze září 2020. (Zdroj: EDF Energy)

Výkonný ředitel společnosti Bilfinger Noell, Roland Pechtl, vysvětluje, že společnost už dodala systémy CMSS do 3. bloku ve Flamanville ve Francii, 3. bloku v Olkiluoto ve Finsku a 1. a 2. bloku v Tchaj-šanu (angl. Taishan) v Číně. „Nyní spojujeme zkušenosti a znalosti získané v těchto projektech a uplatňujeme je při projektování a výrobě mnohem pokročilejšího systému CMSS pro Hinkley Point C,“ uvedl.

Systém CMSS omezuje následky havárie, při které by došlo k roztavení jaderného paliva v reaktoru. Pokud se palivo protaví ven z reaktorové nádoby, systém CMSS ho nasměruje do speciálně chráněného prostoru, namísto toho, aby se rozteklo zcela nekontrolovaně. Systém se skládá z tavných zátek, podpůrných konstrukcí a transportního systému. Pokud bude nutné provést kontrolu tavné zátky, může být vyjmuta a pomocí dálkově řízeného vozíku převezena odtokovým kanálem do prostoru pro stabilizaci taveniny, kde k ní bude mít obsluha elektrárny dobrý přístup. Zároveň se tak vytváří přístup pro kontrolu vlastní tlakové nádoby reaktoru zvnějšku. Během provozu je tavná zátka upevněna na nosné konstrukci pod reaktorovou nádobou.

jaderná energie - Bilfinger vylepšuje lapač taveniny pro Hinkley Point C - Nové bloky ve světě (fig 2 large) 2
Sestava systému CMSS pro funkční zkoušky. (Zdroj: Bilfinger)

„Každý systém CMSS je individuálně vytvořen podle požadavků každé jaderné elektrárny. Pochopitelně se neustále učíme a do systému vnášíme nové poznatky, technologie a postupy, čímž jej zdokonalujeme. Základní projekt se ale za poslední roky nezměnil,“ říká Johannes Kessler, vedoucí divize jaderných technologií ve společnosti Bilfinger Noell. V systému CMSS pro Hinkley Point C neočekává žádné zásadní změny. „Funkce systému CMSS je jasně zavedená a její způsobilost byla už mnohokrát ověřena. Je přirozené, že do projetu CMSS pro Hinkley Point C začleňujeme nedávné zkušenosti, především ty z Fukušimy. Po systémech pro Olkiluoto, Flamanville a Tchaj-šan tak půjde už o čtvrtou generaci našeho zařízení,“ dodává.

Technická vylepšení spočívají v dalším testování materiálů a zjednodušování montáže systému CMSS na staveništi elektrárny. Bude zlepšena i efektivita výroby komponent systému.

jaderná energie - Bilfinger vylepšuje lapač taveniny pro Hinkley Point C - Nové bloky ve světě (fig 3 large) 3
Tavná zátka s upevňovacími šrouby. (Zdroj: Bilfinger)

„Podstatnou součástí naší práce je i to, abychom zajistili, že budou splněny všechny požadavky britské legislativy, zejména ty, které se vztahují k jaderné bezpečnosti, a zvážili všechny normy pracovní bezpečnosti už ve fázi projektování,“ říká Kessler. Než bude systém CMSS dokončen a dodán (pro první blok to bude koncem roku 2022 a pro druhý blok v polovině roku 2023) čeká inženýry ještě spousta práce na jeho projektování a vývoji.

Zdroj: NEIMagazine.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..