Společnost Synthos Green Energy (SGE) zahájila jednání s polským úřadem jaderného dozoru Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) o potenciálním nasazení malého modulárního reaktoru (SMR) typu BWRX-300 japonské GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) v Polsku. Zatím SGE požaduje pouze obecný posudek ze strany úřadů, což je první krok na cestě ke vpuštění tohoto projektu na polský trh a možnosti žádat o stavební povolení.

jaderná energie - V Polsku začaly diskuze s úřady o stavbě SMR - Inovativní reaktory (BWRX 300 Plant Cutaway web) 1
Řez blokem BWRX-300. (Zdroj: GE Power)

Podle polského jaderného zákona z 29. listopadu 2000 SGE může v tuto chvíli požádat o poskytnutí obecného posudku ohledně organizačních a technických řešení, která by pak byla uplatněna při stavbě a provozu jaderných objektů s příslušnou technologií. Až poté by měla žádat o případné stavební povolení pro konkrétní projekt. SGE, která je součástí Synthos Group SA, uvedla, že všechny dokumenty a žádosti připravila ve spolupráci se svými strategickými partnery: Fortum Power, Heat Oy, Exelon Generation a GEH.

Předseda SGE Rafał Kasprów uvedl, že posudek PAA pomůže vymezit rozsah a obsah žádosti o úplný rozbor projektu: “Je to první krok a jsme připraveni vyrazit kupředu ve schvalovacím procesu společně s PAA”.

“SGE a její strategičtí partneři pevně věří, že technologie SMR, jako je například BWRX-300 od GEH, má své místo v plánu na dekarbonizaci polské energetiky a průmyslu,” uvedl Michał Sołowow, majitel skupiny Synthos Group.

GEH a Synthos SA v říjnu 2019 oznámily, že uzavřely dohodu o spolupráci: společně budou připravovat žádosti o povolení, potřebná pro případné uvedení BWRX-300 na trh v Polsku. SGE a GEH pak tento měsíc podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji a případné výstavbě BWRX-300, malého reaktoru o výkonu 300 MWe, jehož základní návrh je odvozen z velkého ESWBR (Economic Simplified Boiling Water Reactor) s výkonem 1520 MWe.

“Náš přístup je design-to-cost (uzpůsobení technických řešení horní hranici ceny, pozn. red.) a věříme, že díky tomu je BWRX-300 ideální variantou pro SGE a Polsko při hledání cest k čistému, stabilnímu a cenově přístupnému zdroji elektřiny,” uvedl výkonný viceprezident GEH pro jadernou produkci Jon Ball. “Těšíme se na spolupráci s SGE, protože s touto revoluční technologií chce poskytnout Polsku zdroj, který pokryje velkou spotřebu a zároveň pomůže této zemi na cestě k dekarbonizaci.“

SGE byla založena jako divize Synthos Group, největší soukromé průmyslové skupiny v Polsku, pro vývoj a zavádění bezemisních technologií a obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..