Svět kolem nás je tvořen atomy. Vše od těch nejmenších tvorů až po celé planety. Myšlenka atomů jako základních stavebních jednotek se objevila před celými staletími, ale její praktické využití vyžadovalo, aby věda udělala mnoho a mnoho práce. Bez jaderných technologií by byl náš všední život úplně jiný, než jak jej známe dnes. Ale i tak zůstávají tajemství jádra dobře střeženým pokladem.

jaderná energie - Rosatom 10. listopadu spustí Global Atomic Quiz na oslavu světového dne vědy - Věda a jádro (eng) 1
Upoutávka na kvíz. (Zdroj: Rosatom)

U příležitosti světového dne vědy pro mír a rozvoj a 75. výročí ruského jaderného průmyslu se to Rosatom rozhodl alespoň trochu napravit mezinárodním vzdělávacím projektem Global Atomic Quiz. Cílem tohoto projektu je ukázat důležitost jaderných technologií v každodenním životě a roli jádra při záchraně naší křehké planety.

Kvíz v první řadě testuje znalosti, ale díky zapojení odborníků je pomáhá také rozšiřovat. Skládá se z 25 otázek různé náročnosti od toho, jak lze z mědi získat zlato až po srovnání solární a jaderné energetiky. Kvíz je dostupný v 11 jazycích (čeština mezi ně bohužel nepatří, ale angličtina ano).

Aby byl kvíz zajímavý a poučný, tak se do jeho přípravy zapojili vědci, vysokoškolští učitelé a zaměstnanci mezinárodních organizací. Tito odborníci vysvětlí správné odpovědi kvízu a s účastníky se podělí o vědecké zajímavosti, které nepatří mezi všeobecně známé.

Každý z 11 jazyků bude mít i svého vlastního odborníka. Ti se budou lišit svou odborností i původem. Během kvízu na účastníky čeká například John Lindberg ze Světové jaderné asociace WNA, který pochází ze Spojeného království, Jegor Zadeba, přednášející na ruské jaderné univerzitě MIFI, Asmaa Hanafi, vědec z Alexandrijské univerzity v Egyptě, a Petrus Pennanen, člen městské rady v Helsinkách ve Finsku.

Kvíz bude dostupný 10. listopadu 2020 pouze 24 hodin na quiz.myfuture.energy. Účastníci dostanou digitální certifikát, který si budou moci vytisknout nebo sdílet na sociálních sítích.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

2 Comments

    The website encountered an unexpected error. Please try again later. To je zpráva, která se opakovaně objevuje na stránce Global Atomic Quiz. Lepší by bylo to raději neinzerovat 🙁

      Děkujeme za upozornění. Dopoledne odkazovaný web fungoval a nyní funguje také. Tak šlo pravděpodobně o nějakou dočasnou chybu ne na naší straně.
      Redakce Atominfo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..