Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která se nachází ve městě Pevek na severozápadě Ruska, je nejsevernější jadernou elektrárnou na světě. V říjnu 2020 byla tato elektrárna ruské korporace pro atomovou energii Rosatom prohlášena časopisem Asian Power za projekt roku v oblasti jaderné energetiky.

jaderná energie - První plovoucí jaderná elektrárna byla porotou Asian Power Awards označena za projekt roku v jaderné energetice - Jádro na moři (Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov připlouvá do Peveku) 1
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov připlouvá do Peveku. (Zdroj: Rosatom)

Akademik Lomonosov byl uveden do komerčního provozu v květnu 2020 a stal se opravdovým průlomem v zabezpečování odlehlých oblastí Ruska energiemi. Kromě samotné elektřiny blok obcím a průmyslovým podnikům v okolí Peveku dodává také teplo. V budoucnu se tato elektrárna stane spolehlivým zdrojem světla a tepla pro celý region.

Elektrárna používá dva reaktory typu KLT-40S, které vznikly na základě dlouhých desetiletí provozu jaderných ledoborců. Staly se základem pro vývoj modernějších reaktorů RITM-200, které zabezpečují energii pro novou generaci jaderných ledoborců Rosatomu a které bude používat nová série plovoucích jaderných elektráren. Jde o první moderní malý reaktor, který byl uveden do provozu.

Soutěž Asian Power Awards vybírala lídry asijského energetického sektoru už po šestnácté. Pořadatelem této soutěže je singapurské vydavatelství Charlton Media, které vydává jeden z nejvýznamnějších asijských energetických časopisů Asian Power. Porotu tvořili lidé z firem The Lantau Group, KPMG Advisory, Pinsent Masons, AFRY a YCP Solidiance.

Do soutěže se v roce 2020 zapojilo přes 50 společností, včetně B.Grimm Power, Mitsubishi Power, Ltd., China Resources New Energy (Huanxian) Wind Power Co., Ltd. a dalších.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..